Prevádzka školy
Perá nahrádza klávesnica, učebnice zas monitory

Gymnázium A. Sládkoviča v Krupine si v júni slávnostnou akadémiou pripomenie 55. výročie svojej existencie. Súčasťou školy je aj obchodná akadémia, obidve sa naplno zapájajú do rôznych projektov. Oceňujú ich žiaci aj učitelia. „Sú to projekty, ktoré pomáhajú zlepšiť materiálno-technické vybavenie školy, ale aj rôzne jazykové projekty,“ hovorí riaditeľ školy Ján Slosiarik. Najnovším je premena tradičnej školy na modernú, tú realizujú na obchodnej akadémii.
Súčasťou projektu pod názvom Moderná obchodná akadémia je e-learningové vyučovanie s využitím výpočtovej techniky a internetu predovšetkým na hodinách odborných predmetov. Na projekt získali 89-tisíc eur, za ne nakúpili notebooky, dataprojektory či multimediálne tlačiarne. Škola v Krupine je prvou strednou školou v regióne, ktorá s e-learningovým vyučovaním pred dvoma rokmi začala. „Takýto softvér využíva napríklad Technická univerzita vo Zvolene, ale aj ostatné vysoké školy a tiež inštitúcie pôsobiace v rôznych sférach,“ konštatuje učiteľka odborných predmetov Mária Šumichrastová. Študenti obchodnej akadémie tak naň budú pri vysokoškolskom štúdiu dokonale pripravení.
Softvér má veľa výhod, uľahčuje prácu učiteľom aj študentom. Každý učiteľ má pre svoj predmet vytvorený samostatný modul s vlastnými študijnými materiálmi, testmi, cvičeniami či diskusnými skupinami. Možná je tiež komunikácia medzi učiteľom a konkrétnym žiakom. „Kým sme tieto moduly vytvorili, zadávali všetky údaje do softvérového programu, zabralo nám to veľa času, no dnes je to pre nás nesmierna pomoc. Učivo navyše môžeme kedykoľvek aktualizovať,“ hovorí učiteľka. Žiaci si už nemusia na hodine písať poznámky, k učivu sa dostanú on-line kedykoľvek.
Softvér tiež vygeneruje test s úplne inými otázkami pre každého študenta, tie ešte, podľa učiteľovho zadania, môžu byť ľahšie alebo náročnejšie. Akonáhle žiaci test odošlú, okamžite vedia, s akou percentuálnou úspešnosťou ho urobili, pretože softvér ho automaticky opravuje. Škola sa nedávno zapojila do výzvy ministerstva školstva s projektom Digitálna cesta za poznaním. Získať chce naň 280-tisíc eur pre gymnázium, vďaka ktorým by vzdelávanie ešte viac skvalitnila. „Žiaci už bežne využívajú počítače pri štúdiu, v učebniach jazykových a informatiky máme aj interaktívne tabule, no radi by sme možnosti výučby s touto technológiou rozšírili,“ dodáva riaditeľ.
Ak ministerstvo projekt podporí, škola bude mať trinásť nových notebookov, tridsaťosem počítačov, desať dataprojektorov a dve interaktívne tabule.
Zdroj: SITA (Zvolensko Podpolianske noviny)