Ako zatraktívniť učiteľské povolanie? Chráňme ich zdravie a bezpečnosť pri práci!
Učitelia, akademici, výskumníci a ďalší pedagogickí a odborní zamestnanci zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní budúcnosti našej spoločnosti.
Okrem dôležitej úlohy pri odovzdávaní vedomostí a zručností novým generáciám sú tiež učitelia nenahraditeľní pri osobnom a emocionálnom rozvoji žiakov a študentov. Na prilákanie a udržanie kvalifikovaných odborníkov v učiteľskom povolaní je dôležité zvýšiť príťažlivosť učiteľského povolania ako kariéry, ktorá poskytuje primerané platy a dôstojné pracovné podmienky s pozitívnym spoločenským vplyvom. Atraktivitu učiteľského povolania však neustále podkopáva veľká pracovná záťaž a vysoká úroveň stresu, ktoré výrazne ovplyvňujú pracovný výkon a spokojnosť učiteľov. V rámci celoeurópskej odborárskej kampane „Ako zvýšiť atraktivitu učiteľského povolania“ sa okrem iného snažíme vysvetliť vzájomný vzťah medzi bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci a statusom a príťažlivosťou učiteľskej profesie.
V európskom prieskume, ktorý uskutočnila agentúra EU-OSHA, sa ako najvýznamnejšie riziká BOZP pre učiteľskú profesiu zdôrazňujú psychosociálne riziká, hlučné prostredie a muskuloskeletálne poruchy. Okrem toho je znepokojivo rastúcim trendom aj násilie na pracovisku, ktoré negatívne ovplyvňuje bezpečnosť a pohodu zamestnancov. Tieto riziká ešte zintenzívnila pandémia a digitálna transformácia vzdelávania. Prieskum Eurofound o pracovných podmienkach v Európe ďalej odhaľuje, že až 27 % zamestnancov v sektore vzdelávania sa cíti emocionálne vyčerpaných zo svojej práce a že učitelia sú náchylnejší na duševné a psychosomatické choroby, ako napr. vyhorenie, únava, problémy so sluchom či bolesť hlavy.
Hoci sa situácia v jednotlivých krajinách líši, najbežnejšími faktormi súvisiacimi so zhoršujúcim sa fyzickým a duševným zdravím zamestnancov školstva sú zvyšujúce sa očakávania a požiadavky na výsledky študentov, nízke platy a nejasná definícia pracovného času. Okrem toho sú tiež rastúce násilie a vplyv digitalizácie významnými problémami, ktoré ovplyvňujú zdravie a bezpečnosť učiteľov pri práci.
V tejto súvislosti neustále zdôrazňujeme potrebu vytvorenia pracovného prostredia, ktoré zabezpečuje fyzickú bezpečnosť a duševné zdravie učiteľov a prispieva tak k riešeniu problémov s nedostatkom učiteľov, ktorý sužuje mnohé európske krajiny.
Zdroj: www.ozpsav.sk
TIP pre učiteľov
Každodenná prax učiteľov, vychovávateľov, pedagógov, pedagogických asistentov, ale aj iných odborníkov v školskom prostredí si vyžaduje obrovské vypätie a aktiváciu psychických síl. Preto, je veľmi dôležité naučiť sa tieto psychické sily načerpávať, aby nevznikol syndróm vyhorenia.
Brožúra ponúka základný prehľad a oboznámenie sa s témami týkajúcimi sa starostlivosti o mentálne zdravie pedagógov pôsobiacich v edukačnom prostredí v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Oboznámi s rizikami, ktoré so sebou pedagogická profesia prináša a tiež obsahuje niektoré profylaktické, preventívne, ale aj intervenčné možnosti, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou psychohygienickej starostlivosti v pomáhajúcich profesiách.
- Ponúka základnú orientáciu nielen v dôsledkoch, ktoré so sebou dlhodobo zanedbávaná starostlivosť o vlastné duševné zdravie prináša, ale informuje aj o konkrétnych psychohygienických možnostiach, ako si udržať a posilniť vlastné (nielen) duševné zdravie.
- Informuje o tom, ktoré kroky často vedú k syndrómu vyhorenia, resp. na čo si dávať pozor, ak chceme dlhodobo „horieť, ale nevyhorieť“.
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre