Hľadajme s BSK možnosti, ako v školách udržať mladých učiteľov

20.08.2018
Personalistika

V diskusii Tablet.TV Mesiac v Bratislave to naznačil poslanec hlavného mesta a člen mestskej komisie pre školstvo, vzdelávanie a šport Peter Pilinský.

V spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) by sa hlavnému mestu i jeho mestským častiam mohlo podariť nielen efektívnejšie využívať kapacity školských zariadení, ale taktiež aj vytvárať štartovacie benefity pre mladých učiteľov. V diskusii Tablet.TV Mesiac v Bratislave to naznačil poslanec hlavného mesta a člen mestskej komisie pre školstvo, vzdelávanie a šport Peter Pilinský (Klub nezaradených poslancov).

Vychádza i zo skúseností starostu bratislavskej Rače, kde sa v nedávnej minulosti podarilo iniciatívou samosprávy premeniť pôvodné tzv. školnícke byty na štartovacie bývanie pre mladých učiteľov. Pilinský mieni, že niečo podobné by mohli mestské časti spolu s krajom zrealizovať v prípade nevyužívaných priestorov stredoškolských internátov. "Myslím si, že toto je možná cesta, už som o tejto téme, keďže som aj členom školskej komisie krajského zastupiteľstva, diskutoval s riaditeľom školského odboru BSK Igorom Urbančíkom," potvrdil Pilinský.

Synergia môže podľa neho nastať aj vo využívaní naplno nevyužívaných stredoškolských budov, ktoré susedia zo ZŠ. Aj v tomto prípade argumentuje príkladom z Rače, konkrétne základnou školou i gymnáziom na Hubeného ulici. "Myslím si, že stojí za to pouvažovať nad nejakým modelom, ako by mohli v tomto či podobnom prípade žiaci druhého stupňa ZŠ využívať voľné priestory strednej školy," skonštatoval v diskusii.

Za inšpirujúci spôsob, ako motivovať mladých učiteľov, ktorých je na základných školách v Bratislave nedostatok, považuje aj krok mestskej časti Petržalka, ktorá sa rozhodla prilákať mladých učiteľov náborovým príspevkom. "Áno, je to krok, ako na jednej strane pomôcť mladým učiteľom v meste s vysokými životnými nákladmi, zároveň je to možnosť aj pre samosprávu zaviazať si učiteľov aspoň na určité obdobie a čeliť tak výraznej fluktuácii pedagogického personálu, ktorú školy a ich zriaďovatelia musia riešiť," upozornil. "Som presvedčený, že financie by v takomto prípade určite samosprávy našli," dodal.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte