M. Lubyová: Nechceme nábory na školách

01.10.2018
Personalistika

Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) zvažuje zmenu systému financovania škôl. Hovorila o tom v diskusii RTVS O päť minút 12.

Pripomenula, že v súčasnosti je financovanie viazané na počet žiakov, čo spôsobuje, že školy nerobia výberové konania, ale nábory. Vhodnejšie by sa jej zdalo viazať financovanie na počet tried.

„Máme príliš veľkú kapitáciu, tzv. normatívy sú príliš viazané na počty žiakov. Medzi školami je tak súťaž o žiaka, namiesto výberu sa robí nábor. To je podľa nášho názoru škodlivé a treba dosiahnuť, aby sa ten normatív odpútal od čistého počtu žiakov a previedol sa na ďalší parameter. Je idea, aby sa to neviazalo iba na počet žiakov, ale na počet tried,“ povedala. Ide však podľa nej o obrovskú zmenu, ktorá sa nedá urobiť zo dňa na deň. Je presvedčená, že je nutné sa odpútať od čistej kapitácie. Potvrdila, že sa ďalej rokuje aj o odmeňovaní učiteľov. „Kreditový systém sa reformuje, nie je pravda, že kredity budú zrušené,“ reagovala Lubyová, podľa ktorej zmena zákona systém vylepší.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte