Ministerstvo školstva poskytne od septembra financie na 2 500 asistentov, špeciálnych pedagógov a psychológov

01.06.2020
Personalistika

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠ) poskytne školám od 1. septembra finančné prostriedky na zabezpečenie celkovo 2 500 pedagogických asistentov, špeciálnych pedagogických pracovníkov a psychológov. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). 

Rozhodnutie otvoriť od 1. júna školy považuje Gröhling za správne a vhodne načasované. S jeho vyjadrením nesúhlasí podpredseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák (Smer-SD), podľa ktorého mali byť školy otvárané skôr a kľúč ich otvárania mal byť nastavený viac regionálne. Predsedníčka Združenia základných škôl Slovenska Alena Petáková si myslí, že školy sú otvárané narýchlo, čo pre školy znamenalo, že museli v krátkej dobe vyriešiť veľké množstvo organizačných vecí. Petáková upozorňuje, že niektoré školy majú problémy s finančným zabezpečením.

Gröhling uviedol, že od 1. júna začne rezort školstva posielať finančné prostriedky školám, ktoré počas obdobia dištančného vzdelávania mali náklady spojené s distribúciou pracovných listov. Pracovné listy vypracovávali niektoré školy pre žiakov, ktorí doma nemali prístup k online forme vzdelávania. Podľa podpredsedu SaS niektoré školy distribuovali pracovné listy žiakom, ktorí ich následne vyplnili a posielali do školy. MŠ preto plánuje prostredníctvom okresných úradov zistiť, ktoré školy mali reálne náklady na dištančné vzdelávanie žiakov formou pracovných listov a následne im preplatiť náklady spojené na spotrebu papiera či tlačiarenských tonerov. MŠ pre náhradu týchto nákladov vyčlenilo sumu 370 000 eur. „Štátny pedagogický ústav zároveň vypracoval listy, ktoré týmto žiakom posielame, takže sa snažíme odbúravať všetky distribúcie a míňanie zbytočných a neefektívnych financií. Školám pošleme mailom pracovný list a následne im pošleme peniaze, ktoré budú môcť využiť na tlač,“ povedal Gröhling.Podľa Ľubomíra Petráka malo dôjsť k otvoreniu školských zariadení skôr. Podpredseda výboru pre vzdelávanie si myslí, že otváranie malo prebiehať podľa regionálneho kľúča a školy v okresoch, v ktorých nebola zaznamenaná vysoká miera šírenia koronavírusu mohli byť otvorené už v priebehu mája. „Toto opatrenie podľa mňa prišlo neskoro. Vzhľadom na nízku nakazenosť obyvateľstva sme mohli začínať skôr. Máme dva okresy, ktoré nemali žiadnu nákazu počas celého obdobia. Bola rôzna nakazenosť území, kde sa mohlo postupovať regionálne odlišne,“ povedal Petrák. Podľa Gröhlinga bolo otvorenie škôl načasované správne. Šéf rezortu školstva dodal, že MŠ muselo vývoj situácie odhadovať dopredu, preto nebolo možné niektoré záležitosti riešiť skôr.

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte