Personalistika
Možnosti získavania finančných prostriedkov na vzdelávanie pedagogických zamestnancov cez Program celoživotného vzdelávania

V rámci spomínaného programu je možné využiť akciu Ďalšie vzdelávanie pedagogických pracovníkov (možnosti pre pedagogických zamestnancov materských, základných a stredných škôl). Jej cieľom je zvýšiť kvalitu vzdelávania, ktoré poskytujú školy, a to tak, že pedagogickým pracovníkom sa umožní absolvovať vzdelávanie v zahraničí. Takto majú možnosť zlepšiť si svoje pedagogické schopnosti, vedomosti a zručnosti.
Vzdelávanie, na realizáciu ktorého je možné získať grant (po splnení stanovených podmienok), sa musí uskutočniť v inej európskej krajine a tá musí byť zapojená do Programu celoživotného vzdelávania (ich zoznam je uvedený vo výzve na predkladanie návrhov na príslušný rok).
Vzdelávanie môže prebiehať ako:
- štruktúrovaný kurz,
- neformálne školenie, stáž alebo hospitácia v škole či v inej relevantnej organizácii zapojenej do školského vzdelávania,
- účasť na konferencii alebo seminári organizovaných sieťou Comenius.
Každý projekt má svoj začiatok, priebeh a ukončenie – vlastný, tzv. životný cyklus. Skladá sa z fáz, ktoré za sebou bezprostredne nasledujú. Uvádzame základné fázy projektu v ich postupnosti:
- Predkladanie návrhov projektov – v prvej fáze sa návrhy projektov predkladajú príslušnej inštitúcii – národnej agentúre, ktorou je u nás Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu (www.saaic.sk/llp).
- Hodnotenie návrhov projektov – následne sa vypracúvajú hodnotenia návrhov, ktoré pripravujú vybraní odborníci na základe formálnych a kvalitatívnych kritérií, stanovených vo výzve na predkladanie návrhov na príslušný rok.
- Výsledky – výber – na základe hodnotení a stanoveného množstva finančných prostriedkov pridelených na akciu v danom roku sa určí zoznam úspešných návrhov.
- Fáza uzatvárania zmluvy – žiadatelia, ktorí úspešne absolvovali výberové konanie, dostanú grantovú zmluvu (kontrakt) od národnej agentúry. V zmluve býva stanovená maximálna výška prideleného grantu a finančné pravidlá.
- Absolvovanie vzdelávania v zahraničí – po podpise kontraktu a splnení príslušných podmienok môže prijímateľ grantu absolvovať vybrané vzdelávanie v zahraničí, t. j. uskutočňovať mobilitu.
- Predloženie záverečnej správy – po návrate domov je povinný dodať národnej agentúre príslušné dokumenty, vyplniť záverečnú správu a pripraviť vyúčtovanie nákladov.
Termíny na podanie projektov bývajú každý rok iné, preto odporúčame sledovať stránku Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu, kde býva zverejnená výzva na predkladanie návrhov žiadostí o pridelenie grantu so všetkými dôležitými informáciami týkajúcimi sa podávania žiadostí o pridelenie grantov na najbližšie obdobie.
Vybrané z publikácie Profesijný rozvoj zamestnancov školy.