NR SR: Správa o činnosti komisárky pre deti sa opozičným poslankyniam nepozdáva

01.05.2018
Personalistika

Opozičné poslankyne Viere Tomanovej vyčítali, že sa v správe nevenuje aktuálnym témam a celá správa pôsobí veľmi povrchne.

Dieťa

Správu komisárky pre deti Viery Tomanovej za rok 2017 kritizovali opozičné poslankyne na parlamentnom ľudskoprávnom výbore v utorok 24. apríla. Bola to v poradí druhá výročná správa Tomanovej. O správe a o tom, či ju odporučia plénu Národnej rady SR prijať, členovia výboru nemohli hlasovať, keďže nebol uznášaniaschopný. Dôvodom bolo, že výbor počas jeho rokovania opustili tak koaliční poslanci, ako aj opozičný poslanec Milan Mazurek (ĽSNS). Hlasovať o výročnej správe by mal výbor na svojom ďalšom zasadnutí, ktoré bude 9. mája.

Opozičné poslankyne Tomanovej vyčítali, že sa v správe nevenuje aktuálnym témam a celá správa pôsobí veľmi povrchne. „Vo vašej správe sa nikde nenachádza problém umiestňovania rómskych detí do špeciálnych škôl, čo už potvrdila aj školská inšpekcia,” povedala predsedníčka výboru Anna Verešová z OĽaNO. Tomanová tvrdila, že úrad má nízke kapacity pracovníkov, a preto sa zaoberali len individuálnymi prípadmi, nie problematikou komplexne. „Pokiaľ ide o zaraďovanie detí do špeciálnych škôl, súhlasím, sú neoprávnené a v mnohých prípadoch dobrou starostlivosťou v rámci predškolského zariadenia sa dá predísť tomu, aby dieťa navštevovalo špeciálnu školu," povedala s tým, že plánuje sa venovať aj reedukačným zariadeniam a spolupracuje so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Ábelom Ravaszom. Uviedla, že sa zaoberala aj prípadom špeciálnej školy v Rokycanoch, v ktorej boli umiestnené aj zdravé deti. „Neviem, či si dokážete uvedomiť, že dvanásť ľudí nevie zvládnuť takúto obrovskú problematiku,” zdôraznila Tomanová a dodala, že toto bude jej prioritou v roku 2019. Vo výročnej správe sa Tomanovej úrad podľa jej slov zameral na inú časť monitoringu ako v roku 2016. „Je to napríklad oblasť stravovania detí v detských domovoch a v školských zariadeniach,” povedala.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte