Personalistika
Odborári štrajk odložia, no na svojich požiadavkách trvajú

Odborári 6. októbra na rokovaní v Kežmarských Žľaboch vo Vysokých Tatrách nevyhlásili ostrý štrajk napriek tomu, že mali písomnú podporu od 60 percent učiteľov základných a stredných škôl. S ministrom školstva Eugenom Jurzycom (SDKÚ-DS) sa dohodli, že rozhodnutie odložia na obdobie po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou.
Pád vlády zavaril učiteľom aj pri plánovanom zvyšovaní platov, o ktorom mal parlament na poslednej schôdzi rokovať v novele zákona o pedagogických zamestnancoch. Vďaka nemu si mali učitelia prilepšiť k výplate o takmer dve percentá, i keď na úkor iných výhod. Minister Jurzyca používal návrh tohto zákona ako najčastejší argument proti odborárskym nárokom. Tvrdil, že na viac peniaze rezort nemá. "Uvidíme, aký bude prístup k tomuto zákonu, ale naše požiadavky dostal písomne každý poslanec a pri rokovaní s poslancami mali snahu prijať novelu aj opozičné strany," uviedol Lužák. Podľa Lužáka odborári aj po utorku trvajú na svojich postojoch a stále sú v štrajkovej pohotovosti. "Naše orgány neustúpia od požiadaviek, ktoré sme nastolili, lebo v školstve je dlhodobo kritický stav a ten treba riešiť bez ohľadu na to, ktorá vláda je pri moci," konštatoval Lužák.
Odbory predniesli svoje požiadavky aj 13. septembra na protestnom mítingu pred Úradom vlády SR v Bratislave. Tisícky pracovníkov škôl, školských zariadení a detských domovov žiadali, aby štát dával do školstva šesť percent HDP. Dožadujú sa tiež zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov. Treťou požiadavkou je úprava systému odmeňovania zamestnancov v školstve tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2- až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a platy nepedagogických zamestnancov boli porovnateľné s podobnými kategóriami v iných rezortoch.
Zdroj: SITA
Štítky: štrajk učiteľov