Odborári zisťujú ochotu učiteľov štrajkovať dva či viac dní

24.05.2013
Personalistika

Školskí odborári zisťujú, či sú učitelia ochotní ísť na jeseň do dvojdňového alebo viacdňového štrajku.

Momentálne sa pýtajú učiteľov na jednotlivých školách na názory, ktoré zozbierajú do 7. júna. "Po úspešnom Podpornom zhromaždení 7. mája 2013 chce Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku zistiť Váš postoj aochotu zapojiť sa v prípade nenaplnenia našich požiadaviek (v správe o systémových zmenách a konkrétnom finančnom záväzku vlády) do štrajku v jesennom období," píše vedenie odborov svojim členom. Základné odborové organizácie na svojich školách momentálne zisťujú postoje učiteľov, ktorí môžu na podpisových hárkoch podporiť dvoj- alebo viacdňový jesenný štrajk. "Ak sa nebudú rokovania posúvať správnou cestou, sme pripravení vstúpiť do štrajku," píše štrajkový výbor školských odborov, ktorý zdôraznil, že na to potrebuje podporu členov.

"Zatiaľ nemáme čiastkové informácie," povedal pre agentúru SITA šéf školských odborárov Pavel Ondek. Predpokladá, že prvé údaje o pripravenosti zamestnancov školstva by mohli mať v polovici júna. Konkrétny termín, kedy by uvažovali o vyhlásení štrajku, zatiaľ nepadol. Rozhodnú sa aj podľa toho, či sa do správy o stave školstva dostanú ich požiadavky, aby vláda dala konkrétne záväzky do konca svojho funkčného obdobia v roku 2016. "Diskusia beží, dáme naše pripomienky," dodal šéf odborárov.

Správu o stave školstva na diskusiu ministra Dušana Čaploviča môže verejnosť pripomienkovať do konca júna. Potom sa správou po zapracovaní pripomienok má do konca septembra zaoberať vláda. Naposledy vyšli zamestnanci školstva do ulíc v Bratislave 7. mája, keď v parlamente rokoval školský výbor o Čaplovičovej správe o stave školstva. Chceli dosiahnuť, aby sa do správy dostalo každoročné zvyšovanie finančných prostriedkov do školstva o 0,3 percenta HDP. Znamenalo by to každoročné zvýšenie prostriedkov do školstva o 200 miliónov eur, čo bolo v pracovnej verzii správy, ale napokon z nej vypadlo. Správa ministra Dušana Čaploviča obsahuje len návrh, aby Slovensko do roku 2020 dávalo na školstvo šesť percent

Zdroj: SITA

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte