Odpovede na otázky z konferencie ŠKOLA 2011/2012 - 2. časť

29.11.2011
Personalistika

Prinášame vám odpovede na otázky týkajúce sa Zákonníka práce, ktoré odzneli na konferencii ŠKOLA 2011/2012. Na otázky odpovedala Ing. Jarmila Belešová z MŠVVaŠ SR.

Musia zamestnanci po 50. roku života absolvovať preventívne lekárske prehliadky každý rok? A ako je to u ostatných zamestnancov?
Vykonávanie preventívnych lekárskych prehliadok nezávisí od veku zamestnanca. Závisí od toho, do akej kategórie sú zamestnanci zamestnávateľa zaradení pracovnou zdravotnou službou. Predpokladám, že v školách je to obvykle prvá (najľahšia), resp. druhá (tí, čo určitý čas pracovného času pracujú so zobrazovacou technikou – počítačmi) kategória. Vzhľadom na uvedené skutočnosti by pracovná zdravotná služba pri audite u zamestnávateľa mala určiť periodicitu preventívnych lekárskych prehliadok zamestnancov.

Neuvažuje sa o úprave dĺžky riadnej dovolenky pedagogických a odborných zamestnancov? V školách to robí to nemalé problémy a pre odborných zamestnancov to je diskriminujúce.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR neuvažuje o predĺžení dovolenky odborných zamestnancov a ani dĺžku ich dovolenky nepovažuje za diskriminujúcu. Nie každý zamestnanec, ktorý pracuje v školstve, má dovolenku najmenej osem týždňov. Dokonca ani všetky kategórie pedagogických zamestnancov (napr. tréner, korepetítor, zahraničný lektor) nemajú dovolenku v rozsahu najmenej osem týždňov. Zastávam názor, že odborní zamestnanci by mali vykonávať  odborné činnosti s deťmi, resp. žiakmi, ktorí potrebujú odbornú pomoc, aj počas školských prázdnin. 

Do MŠ sa hlási uchádzačka o zamestnanie, ktorá má ukončenú strednú pedagogickú školu (učiteľstvo pre MŠ) a zároveň má titul Mgr., ktorý získala absolvovaním štúdia špeciálnej pedagogiky pre mentálne postihnutých (v MŠ takéto dieťa nemáme). Do ktorej platovej triedy ju zaradiť?
Uvedenú učiteľku zaradíte do 9. platovej triedy, a to ako učiteľku MŠ s iným ako požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa.

V Zákonníku práce sú ustanovenia typu „určí zamestnávateľ po dohode s predstaviteľmi zamestnancov“.  Ak nedôjde k dohode, platí Zákonník práce, ktorý vyžaduje dohodu. Ako má zamestnávateľ postupovať, ak sa s odbormi (zamestnaneckou radou a pod.) nedohodne?
Kolektívne pracovnoprávne vzťahy upravujú § 229 až 233a Zákonníka práce. Ak Zákonník práce ustanovuje, že niektoré náležitosti týkajúce sa pracovnoprávnych vzťahov je možné vykonať len po dohode so zástupcami zamestnancov, tak zamestnávateľ musí konať tak, aby sa so zástupcami zamestnancov dohodol. Zákonník práce rieši len niektoré prípady, ako treba konať, ak k dohode nedôjde, napr. pri uzatváraní kolektívnej zmluvy. Zákonník práce ustanovuje, že zamestnanci a zamestnávatelia majú právo na kolektívne vyjednávanie; v prípade rozporu ich záujmov zamestnanci majú právo na štrajk a zamestnávatelia majú právo na výluku. Štrajk v spore o uzavretie kolektívnej zmluvy upravujú § 16 až 26  zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov.

Zamestnanec má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa s titulom Ing. V ZUŠ je zaradený do 9. platovej triedy ako nekvalifikovaný. Ak ukončí VOV, preradí sa do 8. platovej triedy? Pre učiteľov s VOV zaradených do 8. platovej triedy je zarážajúce, že tento nekvalifikovaný zamestnanec je o triedu vyššie ako pedagogický zamestnanec s VOV, t. j. s odbornosťou.
Vzhľadom na to, že odmeňovanie pedagogických zamestnancov je od 1. 11. 2009 závislé od ich kontinuálneho vzdelávania a kariérového rastu, pedagogickí zamestnanci sa zaraďujú do platových tried podľa získaného kariérového stupňa a získaného stupňa vzdelania. Z uvedeného dôvodu sa všetci pedagogickí zamestnanci s iným ako požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa zaraďujú do 9. platovej triedy, ktorá je najnižšou triedou pre všetkých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa.

Odpovedala: Ing. Jarmila Belešová
Riaditeľka personálneho odboru MŠVVaŠ SR

Stiahnite si všetky odpovede pani Belešovej TU >>

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte