Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase

06.08.2010
Personalistika

Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase sú upravené v § 143 ZP.

Podľa § 143 ods. 1 ZP sa prekážky v práci na strane zamestnanca pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

Na rozdiel od právnej úpravy spred 1. 7. 2003 sa v novej právnej úprave výslovne dopĺňa, že ak prekážka v práci zasiahla do voliteľného pracovného času, tento čas neprítomnosti v práci sa posudzuje ako ospravedlnená prekážka v práci, ale neposkytuje sa zaň náhrada mzdy.

Ustanovenie § 143 ods. 4 sa dopĺňa o riešenie nadpracovania pracovného času v prípade, ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnenú prekážku v práci celý denný pracovný čas, pretože mu v tom bránila prekážka v práci. Ak zamestnanec nemohol nadpracovať túto neodpracovanú časť pracovného času pre prekážky v práci na svojej strane, je povinný tak urobiť bez zbytočného odkladu po odpadnutí prekážok, pokiaľ si nedohodol so zamestnávateľom inú dobu nadpracovania.

Nadpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak nebola dohodnutá iná doba a nadpracovanie nie je prácou nadčas.

Vybrané z publikácie Personalistika v práci riaditeľa školy.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte