Rezort školstva: Rokovania k platom sa vedú na viacerých úrovniach

28.01.2022
Personalistika

Ministra školstva sme informovali, že pokiaľ rokovania budú neúspešné alebo sa neuskutočnia, odborový zväz školstva zo štrajkovej pohotovosti prejde do štrajku, uvádzajú školskí odborári.

Rokovania k vyšším platom v školstve sa stále vedú na viacerých úrovniach. Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku uviedol, že zástupcovia školských odborárov na čele s jeho predsedom Pavlom Ondekom sa s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) stretli v utorok (25. 1.), avšak termín ich spoločného rokovania spolu predstaviteľmi vlády nie je zatiaľ určený.

Hlavnou témou stretnutia bola iniciatíva odborového zväzu zabezpečiť pracovné stretnutie k riešeniu financovania školstva vrátane zvýšenia osobných nákladov. S týmto cieľom odborový zväz školstva vyhlásil štrajkovú pohotovosť. "Minister školstva opäť potvrdil uskutočnenie stretnutia, zatiaľ termín určený nebol. Podľa slov ministra školstva ministerstvo financií zatiaľ nepočíta so žiadnym zvýšením, aby boli naplnené naše požiadavky. Ministra školstva sme informovali, že pokiaľ rokovania budú neúspešné alebo sa neuskutočnia, odborový zväz školstva zo štrajkovej pohotovosti prejde do štrajku," uvádzajú školskí odborári.

V ďalšej časti rokovania boli podľa školských odborárov konkretizované problémy vyplývajúce z nedostatku verejných finančných zdrojov zo štátneho rozpočtu určených na plynulé a bezproblémové fungovanie regionálneho a vysokého školstva v roku 2022. "Minister školstva skonštatoval, že normatív financovania v regionálnom školstve je na úrovni roku 2021, čo vôbec nie je priaznivé. Na trojpercentnú valorizáciu platov od 1. júla 2022 pre zamestnancov regionálneho školstva v prenesenom výkone a zamestnancov verejných vysokých škôl je potrebné zabezpečiť 31 miliónov eur. Predstavitelia zväzu pripomenuli ministrovi, že je potrebné zabezpečiť aj financovanie prevádzok zariadení všetkých typov škôl v nadväznosti na dosah zvýšenia cien energií od 1. januára 2022," poznamenali školskí odborári na svojom webe.

 

Zdroj: teraz.sk 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte