Riaditelia zažívajú útoky zo strany rodičov

15.02.2022
Personalistika

Atraktivita povolania riadenia školy je na bode mrazu. Pandémia priniesla ešte viac napätia. Predmetom sporov sú rúška aj testovanie.

Do funkcie nastúpila pred necelými piatimi rokmi. Riaditeľka bratislavskej školy, ktorej celé meno máme v redakcii, odvtedy čelí nepríjemnému správaniu niektorých rodičov. Tí dokonca iniciovali jej odvolávanie u starostu. On spory označil za žabomyšie vojny a odkázal im, aby sa zmierili. K dohode však dodnes nedošlo. „Rodičia nám povedali, že pokiaľ so zástupkyňou do týždňa neodstúpime, podniknú ďalšie kroky,“ opisuje.

Svoje slovo dodržali. Do inštitúcie zavolali komplexnú inšpekciu. Tým sa však problémy neskončili. Rodičia si podľa slov riaditeľky naďalej hľadali dôvody na ďalšie sťažnosti aj v čase dištančného vzdelávania. Tlačili na výmenu jednej vyučujúcej a obvinili ju, že nerieši šikanu, aj keď sa pri šetrení neobjavila. „Blížia sa voľby do rady školy a na riaditeľa. Potrebujú očierniť moje meno,“ myslí si.



Čelia trestným oznámeniam

Nie je vôbec jediná, ktorá sa stretla s podobným problémom. Oslovení riaditelia pre HN potvrdili, že nedorozumenia s rodičmi už museli riešiť všetci z nich. Počet prípadov však nie je možné vyčísliť. Štátna školská inšpekcia ich totiž neeviduje. Naopak, sťažnosti zákonných zástupcov voči vedeniu eviduje a vybavuje. „Najčastejšie sa sťažujú na neriešenie nevhodného správania pedagógov voči žiakom, klasifikáciu správania a ukladanie výchovných opatrení,“ priblížila referentka pre komunikáciu Diana Ďorďová. Príčiny sťažností spočívajú v nedostatkoch na strane škôl, ale aj v neobjektívnom posudzovaní situácie zo strany rodičov.

Pandémia vniesla do vzťahov ešte väčšie napätie. Podľa šéfa Občianskeho združenia Rodičia. sk Mateja Stušku konflikty vyplývali z rôznych opatrení, ktoré museli školy zavádzať do praxe, a nie všetci rodičia s nimi súhlasili. „Vedenie sa vlastne často stalo stelesnením štátnych opatrení a svoj hnev voči vláde či politikom si vybíjali na nich, keďže s nimi sú v bezprostrednom kontakte,“ vysvetlil pre HN. Zažil to aj riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna. Niektorí rodičia totiž nesúhlasili s tým, aby deti mali prekryté dýchacie testy a aby podstupovali testovanie. „Mali sme aj inšpekciu pre rúška a rodič na mňa podal trestné oznámenie,“ povedal. Zároveň priznal, že aj keď to dopadlo dobre, zobralo mu to veľmi veľa energie aj času.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte