Personalistika

Školskí odborári zostali v pohotovosti

Školských odborárov nahneval vo vládnom programe prísľub „zlepšovania odmeňovania v závislosti od možností štátneho rozpočtu“. Skritizovali, že celý dokument je len súhrnom všeobecných nezáväzných formulácií.

„Takýto program vlády pre školstvo nemôže naštartovať jeho dlho očakávaný rozvoj,“ konštatoval predseda školských odborárov Pavel Ondek s tým, že spolu s ďalšími členmi odborov zostávajú v štrajkovej pohotovosti. Odborárov neupokojilo ani konštatovanie programového vyhlásenia, že vláda nastaví financovanie školstva nanovo. Univerzity budú dostávať peniaze aj podľa toho, ako sa ich absolventi uplatnia vo svojom odbore, ale tiež podľa kvality štúdia či výskumu. Zásadným zmenám sa nevyhnú ani základné či stredné školy. Tie sa už nebudú musieť biť o žiakov. Štát im prispeje na triedu, kvalitnejšia dostane viac.

Doteraz boli základné a stredné školy financované podľa počtu žiakov, preto najmä stredné školy naberajú aj slabších študentov. Tento trend je cítiť najmä na gymnáziách, ktorých časť upustila od kvality. Podľa riaditeľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibora Košťála aj napriek nedostatkom súčasného systému vládou navrhnutý spôsob financovania nepovažuje za šťastný. „Financovanie na triedu nie je riešenie, pokiaľ nemáme definované nástroje na posudzovanie kvality tried,“ hovorí s tým, že keby sa vyriešila aj táto otázka, mohol by to byť správny krok.

S problémom slabej úrovne gymnázií sa chce vláda vyrovnať aj „zreálnením“ počtu žiakov. Či to urobí cez priemer známok do 1,5, ktorý by mal byť podmienkou prijatia, sa vládny program napokon nezmieňuje. Do vládneho programu sa napokon nedostali ani viaceré zo zmien ohlásených ministrom školstva Dušanom Čaplovičom ako povinná maturita z matematiky pre gymnazistov či limity na vysokoškolské odbory. Namiesto nich však Smer oprášil napríklad myšlienku internátnych škôl pre deti zo znevýhodnených skupín či výstavbu Národného futbalového štadióna v Bratislave.

Zdroj: SITA (Pravda)