Personalistika
Učitelia dali vláde učebnice, nech sa doučí percentá

"Obidvom pri rovnakom balíku peňazí vychádzajú celkom rozdielne percentá, tak snáď im to pomôže, aby dospeli nabudúce k rovnakému výsledku a nezavádzali potom verejnosť," povedal Branislav Kočan z Gymnázia na ulici Ladislava Sáru. Ide o iniciatívu piatich bratislavských gymnázií. Učebnica pre šiesty ročník, kde sa preberajú percentá, je už vyradená a kalkulačky učitelia kúpili za vlastné, dodal.
Od vlády očakávajú, že prestane manipulovať s verejnou mienkou. Mali by sa vrátiť za rokovací stôl s odbormi a predložiť serióznu ponuku pre školstvo. Ministerstvo financií zopakovalo, že vláda štvrtkovými rozhodnutiami vytvorila v roku 2013 v štátnom rozpočte predpoklady na zvýšenie hrubých miezd učiteľov o viac ako 10 percent. Priemerná mzda učiteľa na základe údajov za tri kvartály tohto roka by mala byť 840 eur.
"Definitívne a na stotinu presne budeme vedieť údaje o dosiahnutej priemernej mzde za rok 2012 potvrdiť v januári, a preto chceme poprosiť odborárov a učiteľov, aby boli dovtedy trpezliví," uviedol poradca ministra financií Radko Kuruc. Reagoval tak na dnešné kroky nespokojných učiteľov, ktorí priniesli na úrad vlády a ministerstvo financií učebnicu matematiky a kalkulačku, aby im nabudúce vyšli rovnaké čísla.
Premiér Robert Fico totiž najskôr hovoril, že učitelia si prilepšia o 50 až 60 eur, minister Peter Kažimír na druhý deň informoval, že oproti tomuto roku ich priemerný plat porastie o 94 eur. Štrajkovú štafetu nespokojných škôl v pondelok prebrali bratislavská Základná škola Medzilaborecká, Gymnázium Ladislava Novomeského na Tomášikovej v Bratislave, Gymnázium Myjava, Gymnázium Púchov, Obchodná akadémia Ilava a Gymnázium Dubnica nad Váhom.
Tri predvianočné oriešky od Popolušky a list nespokojných učiteľov v pondelok priniesli pedagógovia z Gymnázia Púchov a viacerých slovenských škôl na úrad vlády, k prezidentovi a do parlamentu. Necelá stovka sa ich zišla pred Úradom vlády SR, kde vyjadrili nesúhlas s ponúkanými piatimi percentami a nespokojnosť s rokovaniami vedenia odborov a vlády. "Prišli sme vám povedať, že vašich bohumilých päť percent nechceme. Nechceme odrobinky a ohryzky, ktoré nám hádžete pod stôl. To je pod našu dôstojnosť," povedal Ivan Gajdoš z púchovského gymnázia.
Približne 20-minútové stretnutie sprevádzané hustým snežením učitelia odštartovali aj ukončili piesňou Gaudeamus Igitur. "Váži si táto spoločnosť učiteľa? Nevníma ho skôr ako ponižovaného učitelíka?" spýtal sa Gajdoš, ktorý prečítal list pre najvyšších ústavných činiteľov. Politikov sa pýtajú, či chcú naše školstvo pochovať. "Správali ste sa k nám a stále sa správate ako macocha k Popoluške," dodal.
Preto priniesli symbolické tri oriešky. "Tá Popoluška dostala aspoň tri oriešky, my často figu borovú," dodal Gajdoš. Podľa neho vyhovárať sa na krízu je smiešne, pravé meno je chamtivosť. Učitelia z Púchova, Ilavy, Myjavy, Dubnice nad Váhom a Trenčína prišli pred úrad vlády vyzbrojení transparentmi - Spoločnosť je stále hluchá, hlavná kríza - kríza ducha, Pán minister Čaplovič, neurobil pre nás nič či Komenský by sa v hrobe obracal.
Protestujúci zamestnanci školstva nie sú spokojní s rokovaním vedenia školských odborov s kabinetom. Slavomír Frimel z Púchova vyhlásil, že sa cítia oklamaní a podvedení vedením odborov. Podľa Gajdoša to predseda školských odborov Pavel Ondek "veľmi pekne poondekoval". Vedenie odborov už podľa Gajdoša neurobí nič. "Mám taký dojem, že oni už úplne ustúpili zo svojich pozícií," dodal. Ich gymnázium je ochotné ostrý štrajk zopakovať.
Učiteľov podporujú aj študenti. Zástupca púchovských študentov Roman Špaček prečítal podporný list, ktorý podpísalo 350 študentov.
Zdroj: SITA
Štítky: štrajk učiteľov