Učitelia nezarábajú ani priemer

19.11.2021
Personalistika

Bratislava Do roku 2025 bude na Slovensku chýbať takmer osemtisíc učiteľov. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) upozorňuje, že už na budúci rok bude systém chudobnejší o takmer 1 500 menej pedagógov.

Tí sa cítia podvedení. „Nesplnené sľuby vlády sme znázornili na posteri podobnom tým, ktoré používame na vyučovaní a rozhodli sme sa ho odovzdať ako vecný dar v podateľni Úradu vlády,“ povedal prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman vo štvrtok ráno. Potom spolu s kolegami naozaj poster zaniesli na Úrad vlády.

Každá súčasná koaličná strana pred vlaňajšími parlamentnými voľbami zdôrazňovala, že školstvo považuje za prioritu. Konkrétne kroky na to, aby učiteľov udržali či prilákali nových, však stále nerobia, vyčíta im učiteľská komora. Pedagógovia pritom dlhodobo žiadajú predovšetkým viac peňazí.



Prichádzajú o peniaze

Pred parlamentnými voľ bami aktuálne štyri vládne strany sľubovali zvyšovanie učiteľských platov.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič sa v roku 2020 dušoval, že začínajúci učiteľ bude mať plat na úrovni priemernej mzdy, čo u zamestnanca v hospodárstve predstavovalo v tom čase 1 133 eur. Plánoval, že tento plat sa každý rok ešte o 10 percent zvýši. Podmienil tým aj vstup svojho hnutia do koalície.

V predvolebných sľuboch strana SaS, hnutie Sme rodina i strana Za ľudí sa zhodovali, že plat učiteľa má dosahovať výšku priemernej mzdy.

„Dnes je ale nástupný tarifný plat učiteľa len 915 eur. Každý mesiac teda prichádza – v porovnaní s predvolebným sľubom – o 218 eur,“ poznamenal Crmoman. Učiteľ s prvou atestáciou a 20–ročnou praxou podľa neho stratí mesačne takmer 290 eur.

Minister školstva Gröhling tvrdí, že tento rok v auguste žiadal ministra financií Matoviča o peniaze na zvýšenie platov učiteľov o 5 percent celoplošne a o 6 percent v rámci individuálnych motivačných príspevkov. „Zatiaľ sme prostriedky z ministerstva financií nedostali,“ tvrdí Gröhling.

Kým priemerná mzda rastie, učiteľské platy sa nezvyšovali už dva roky. Centrum vzdelávacích analýz podotýka, že len na dosiahnutie úrovne z roku 2020 je nutné zvýšiť platy učiteľov o 11 percent.

„V krajinách OECD zarába učiteľ priemerne 90 percent mzdy zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním. Ak by sme sa chceli priblížiť k tomuto priemeru, v ďalších rokoch by platy museli výraznejšie narastať,“ povedal pre Pravdu analytik Michal Rehúš.

 

Zdroj: pravda.sk

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte