Personalistika
Učitelia zľavujú z vyšších platov

„Teraz to číslo nemôžem povedať, musíme ešte rokovať so zástupcami vlády,“ vyhlásil odborársky predák Pavel Ondek po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom a s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom. Odmietol však, že by akceptovali ponuku, ktorú im dal po septembrovom štrajku učiteľov minister financií Peter Kažimír. „Päť percent je pre nás neprijateľných,“ vyhlásil Ondek. Ústretový krok prišiel dva týždne pred štrajkom učiteľov, na ktorom by sa malo podľa predbežných údajov odborárov zúčastniť zhruba 80 percent základných a stredných škôl.
Provládny prezident
Užšie vedenie odborov už tento postup schválilo – otázne však je, či vôbec ešte nejaké rokovania s kabinetom Roberta Fica budú. Minister Kažimír totiž odborárov minulý týždeň upozornil, že ponuka na päťpercentné zvýšenie platov bola definitívna. Včera sa k novej pozícii odborárov nevyjadril. Nové rokovanie medzi ministerstvom financií a odborármi by mala dohodnúť hlava štátu a malo by byť opäť na pôde Grassalkovichovho paláca – budúci pondelok. „Som za to, aby sme (učiteľom, pozn. red.) dali, ale otázka je, či je z čoho. Poviem to obrazne – ak zoberiem z jedného rezortu a dám druhému, tak môžem očakávať štrajk v tom rezorte, kde som zobral,“ priklonil sa prezident na stranu vlády. Ponuku na päť percent považuje za kompromis, s rovnakým by podľa neho mali teraz prísť aj odborári.
Sklamanie z odborov
Vážny spor je aj o tom, či by mali učitelia dostať peniaze na vyššie platy cez zmenu platovej tabuľky, alebo v jednorazovej sume, ktorá poputuje na školy cez obce a mestá. „To sú otázky, ktoré nechcem teraz otvárať, o tom chceme hovoriť aj na tom ďalšom pokračovaní rozhovorov,“ vyhlásil minister školstva Čaplovič.
Ide o kľúčový problém, pretože bez zmeny taríf by boli učitelia o rok v rovnakej situácii ako dnes. Odborári navyše žiadajú od vlády ďalšie zvýšenie platov v rokoch 2014 až 2016, a to až do výšky 30 percent nad priemerný plat v ekonomike pre začínajúcich pedagógov. „Menej ako desať percent bude pre nás sklamaním, ale aj poučením, najmä po tom, čo odborový zväz viackrát zopakoval, že z tejto požiadavky nespustí,“ povedal šéf konkurenčných školských odborov Ľudovít Sebelédi. Chce preto získavať čo najviac ľudí na podporu bojkotu maturít. „Budeme presvedčiať odborový zväz, aby do toho s nami išiel.“
Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)
Štítky: štrajk učiteľov