Učitelia zo Zemplína bojujú za vyššie platy

14.03.2012
Personalistika

Učitelia a ostatní zamestnanci školstva z Michalovského a Sobranského okresu budú spolu so svojimi kolegami z celého Slovenska od novej vlády požadovať zvýšenie platov.

So zamestnancami školstva Michalovského a Sobranského okresu sa deň pred predčasnými parlamentnými voľbami stretol v Michalovciach predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

Podhodnotené financovanie
Odbory sú nespokojné, že rozpočet školstva na tento rok tvorí len 4,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). „Chcemezvýšenie na úroveň štátov Európskej únie, čo je 5,8 až 6,4 percenta HDP. Nejde nám len o platy, ale aj o financie pre celé školstvo,“ povedal. Priemerný plat nepedagogických zamestnancov na celom Slovensku, vrátane Zemplína, je 400 eur, u pedagogických zamestnancov sa pohybuje v priemere okolo 700 eur. To je podľa učiteľov málo. Začínajúci učitelia, po skončení vysokej školy, dostanú „naruku“ v čistom priemerne 430 - 440 eur. „Z toho je naozaj ťažké zakladať si rodinu,“ povedal Ondek.

Obce pridávajú zo svojho
Učitelia medzi seba pozvali aj Mariána Uhrinu, člena rady ZMOS- okres Michalovce, ktorý je starostom obce Budkovce. „Samosprávav originálnych kompetenciách teraz musí rešpektovať zvýšenie platov o 6 percent pre učiteľky materských škôl, ale štát to už absolútne nezohľadňuje v prenose finančných prostriedkov, ktoré dáva obciam. Je na samosprávach ako zvýšenie platov zvládnu. Či na to majú, alebo nie, to sa ich nikto nepýta,“ povedal. Podľa neho majú aj preto obce problémy s utiahnutím nákladov na materské školy, školské kluby detí a školské jedálne: „Najväčší problém je vo financovaní originálnych kompetencií. Tu sú dané pravidlá hry, ktoré sa počas nej menia.“ Uhrina dodal, že aj preto požiadavky na zmenu vo financovaní chápu a podľa možností učiteľov podporia. „Bol by som rád, ak by sa nezabudlo aj na nepedagogických zamestnancov škôl, ktorí sú odmeňovaní na hranici minimálnej mzdy,“ zdôraznil.

Chcú vyššie platy, inak bude štrajk
Odbory podľa Ondeka od novej vlády nechcú v jej novom programovom vyhlásení frázu o tom, že školstvo je prioritou, ale aj skutky. Chcú, aby povedala, čo pre školstvo urobí v každom roku vládnutia. „Chceme, aby vláda v priebehu celého volebného obdobia zvýšila platy, aby sa priblížili k hranici 1,2 až 1,6-násobku v národnom hospodárstve,“ zdôraznil. V prípade, ak po rokovaniach s novým ministrom školstva neuspejú, vyhlásia štrajk. O zvýšení platov by ešte chceli rokovať aj v máji pri otváraní kolektívnej zmluvy so zamestnancami vo verejnej službe.

Ondek: Nie je to nereálne
Zvýšenie platov by sa týkalo 78-tisíc učiteľov materských, základných, stredných škôl a 12 až 15-tisíc učiteľov vysokých škôl a nepedagogických zamestnancov, ktorých je viac ako 60-tisíc. Na našu otázku, či si myslí, že vzhľadom na ekonomickú situáciu na Slovensku sú tieto požiadavky reálne, Ondek odpovedal otázkou: „Pokiaľ sa našli peniaze na pomoc Grécku a predpokladám, že sa nájdu aj pre zdravotníkov, tak prečo by sa nemohli nájsť aj pre školstvo?“

Zdroj: SITA (Korzár)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte