Začínate s triednictvom?
Triedny učiteľ je najdôležitejším sprievodcom žiaka počas jeho štúdia v základnej a strednej škole. Je prvou kontaktnou osobou v prípade otázok, nejasností a problémov. Aké povinnosti vás čakajú?
Triedny učiteľ zodpovedá za činnosť školskej triedy, organizuje jej pracovný režim. Dbá o to, aby mali všetci jej členovia rovnako dobré podmienky na štúdium. Pomáha svojim zverencom plniť si všetky povinnosti a zároveň toto plnenie kontroluje. Zodpovedá za disciplínu a plnenie školského poriadku. Dáva pozor na to, aby neboli obmedzené práva jednotlivých žiakov, či už zo strany spolužiakov, alebo učiteľov.
Čo urobiť ako prvé, keď začínate?
Triedny učiteľ by mal svojich študentov čo najväčšmi spoznať a pochopiť. Čím skôr by si mal zapamätať mená všetkých členov triedneho kolektívu, aby ich vedel rýchlo a správne identifikovať (priradiť k tvári meno).
Na začiatku prvého ročníka treba zozbierať potrebné osobné údaje a pri dodržaní zásad diskrétnosti a ochrany týchto údajov ich vložiť do elektronickej agendy školy. Študentov požiadajte, aby každú zmenu v osobných údajoch čo najskôr nahlásili. Pre triedneho učiteľa je najdôležitejší telefonický (najlepšie mobilný) a e-mailový kontakt.
Na začiatok odporúčame priateľský, chápavý a ústretový prístup k študentom. Zároveň musíte byť prísny a nekompromisne vyžadovať dodržiavanie pravidiel. Sankcie musia pôsobiť výchovne a motivačne. To sa dá dosiahnuť len tak, že budú vopred známe a správne chápané. Súvislosť medzi porušením pravidiel a trestom by mala byť priama a zrejmá.
Študentom treba dôverovať a poverovať ich menšími úlohami. Otestujete ich zmysel pre zodpovednosť a vytvoríte si možnosť prejaviť im dôveru. Ak študenti vo veľkom počte a často sklamú vašu dôveru, odporúčame zaujať väčší odstup a použiť úradnícky tón, súčasne sa im však neslobodno vyhrážať, kričať na nich alebo ich obviňovať. Vo väčšine prípadov si po čase sami uvedomia, že byť na „vojnovej nohe“ s triednym učiteľom je pre nich nevýhodné. Napríklad preto, lebo za nich nebude ochotný prevziať zodpovednosť a zobrať ich na koncoročný školský výlet. Treba však dať pozor na princíp kolektívnej viny a podľa možnosti sankcie konkretizovať a zosobniť.
Nájdite si čas a zájdite za všetkými kolegami – učiteľmi, ktorí učia vo vašej triede. Zoznámte sa s nimi, oboznámte sa s metódami, ktoré používajú, s ich spôsobmi hodnotenia. Priebežne sa ich pýtajte na študijné výsledky a disciplínu svojich žiakov. Pri prípadných nedorozumeniach medzi triedou či jednotlivcom a niektorým z učiteľov sa ujmite roly sprostredkovateľa, no nikdy nespochybňujte prácu a postoj svojho kolegu. Sťažujúcich sa rodičov nasmerujte počas konzultačných hodín za kolegom, o ktorého predmet ide, nech si veci vysvetlia osobne, aby nedochádzalo k informačným šumom.
Jedným z najatraktívnejších zamestnaní a poslaní je práca s mladými ľuďmi. Vo veku, keď hľadajú, skúmajú a prichádzajú na to, ako veci fungujú a aké je ich miesto medzi ostatnými ľuďmi, sú aj pre vás inšpiráciou a motiváciou, aby ste zostali duchom mladý.
Vybrané z článku Rady začínajúcemu triednemu učiteľovi.
Komentáre