Zamestnancov zrušených ZŠ prijali na zostávajúce školy

10.08.2012
Personalistika

Takmer všetci zo 42 pedagogických aj nepedagogických zamestnancov banskobystrickej Základnej školy (ZŠ) Tatranská, ktorá sa na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva k 1. septembru ruší, si našlo prácu v ostatných mestských základných, prípadne materských školách.

Pre agentúru SITA to uviedol vedúci školského úradu na banskobystrickej radnici Stanislav Kútik s tým, že nové pracovné miesto nemá zabezpečených sedem zamestnancov ZŠ Tatranská, z toho dvaja preto, lebo ponúknuté miesto odmietli. „Ostatní všetci zamestnanie majú, čo je vysoké percento a hodnotil to pozitívne aj úrad práce,“ povedal Kútik. Zdôraznil, že zamestnancov sa v spolupráci s riaditeľmi ostatných škôl podarilo prijať na rovnaké pozície, či už ide o učiteľov na prvom, druhom stupni, kuchárky či upratovačky.

Úplne iná situácia je však v ZŠ Okružná s 25 zamestnancami, ktorá končí rovnako ako ZŠ Tatranská k 1. septembru. Tamojší zamestnanci podľa Kútika dúfali, že ministerstvo školstva na ich podnet návrh mesta na vyradenie tejto školy zo siete škol a školských zariadení zamietne a odmietli s mestským úradom komunikovať o ich prípadnom prijatí do iných škôl ako aj spolupracovať na príprave prevodu majetku na nástupnícku školu. „Spolupráca bola nulová, napriek tomu, že viackrát som k nej pani riaditeľku vyzýval,“ povedal Kútik s tým, že ponúknuté miesta prijali len siedmi zamestnanci, šiesti odmietli a ostatní nejavili nijaký záujem. Pripomenul, že žiaci z tejto školy sú už prijatí na iné školy – väčšina na ZŠ Moskovská, časť na ZŠ Radvanská a časť na ZŠ Bakossova.

Budovy ZŠ Okružná sa mesto usiluje predať. Prvá verejná obchodná súťaž, s minimálnou cenou stanovenou na základe znaleckého posudku, bola neúspešná, neprihlásil sa žiaden záujemca. Mesto pripravuje novú súťaž, v ktorej už nebude stanovená minimálna cena. Priestory v budove ZŠ Tatranská ponúka mesto na prenájom. V časti budovy bude stanica mestskej polície, časť si prenajme súkromná vysoká škola, ktorá si dosiaľ prenajímala priestory v ZŠ Bakossova, ale tie jej už kapacitne nestačia. „Ďalšie priestory by sa mali postupne zapĺňať podľa záujmu, tak aby sa prevádzkové náklady na budovu vykryli z nájmov. V budúcnosti sa nevylučuje ani predaj,“ dodal Kútik.

Zrušenie dvoch z celkovo 14 mestských ZŠ odsúhlasili banskobystrickí mestskí poslanci koncom mája v rámci racionalizácie školskej siete. Podľa predloženého materiálu by mesto vďaka tomu malo v prospech zostávajúcich 12 škôl ušetriť ešte v tomto roku takmer 111-tisíc eur a v budúcom a nasledujúcich rokoch po takmer 404 500 eur. Mestské školy sú v súčasnosti kapacitne využité na priemerne 52 percent, v tomto roku chýba mestu na ich prevádzku 238 500 eur a na investície do nevyhnutných rekonštrukcií školských budov v záujme zníženia energetickej náročnosti a odstránenia havarijných stavov treba zhruba sedem miliónov eur. Pre nedostatok financií na osobné a prevádzkové náklady v ôsmich školách upravilo vlani mesto rozpočet piatim školám v prospech ostatných. Hlasovanie o rušení škôl sprevádzali búrlivé protesty ich zamestnancov, najmä ZŠ Okružná. Riaditelia ostatných mestských ZŠ návrh podporili ako nevyhnutnú reakciu na znižovanie počtu žiakov a očakávajú od toho, že úspešnejšie školy prestanú nepriamo dotovať menej úspešné.

Zdroj: SITA

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte