Personalistika

Žiadajú zvýšenie platov

Žiadajú zvýšenie platov
Zvýšenie platov žiadajú aj učiteľky materských škôl. Diskriminované sa cítia najmä učiteľky so stredoškolským vzdelaním. Za rovnakú prácu totiž dostávajú aj o 200 eur nižší plat než ich kolegyne s vysokoškolským diplomom.

Veronika Kušníriková učí deti v materskej škole celý svoj život. Má len dva roky do dôchodku a jej cenné skúsenosti v škôlke na Jurkovičovej ulici v Prešove si nevedia vynachváliť. No za veľkú diskrimináciu považuje spôsob odmeňovania učiteliek. "Keď príde vysokoškolská absolventka, tak má nástupný plat vyšší ako ja po tridsiatich piatich rokoch v rezorte," hovorí Veronika Kušníriková. Na výplatnej páske má aj s príplatkami necelých 640 eur, no jej mladé kolegyne s vysokoškolským vzdelaním zarábajú podstatne viac. Vzdelanie pritom pre prácu s deťmi v škôlke nie je podmienkou.

Monika Imrichová z Materskej školy Jurkovičova hovorí, že prichádzajúca učiteľka s vysokou školou má niekedy o 200 eur viac ako učiteľka, ktorá robí v škôlke napríklad aj 30 rokov. "Sme ochudobnené veľmi. Napriek tomu, že sme celý svoj život venovali tejto práci a snažíme sa ju robiť najlepšie ako vieme," tvrdí Tatiana Daráková, učiteľka materskej školy. Staršie učiteľky už nechcú investovať do vzdelania a často ani nemajú možnosť externe študovať. Žiadajú, aby sa ich prax platovo vyrovnala vzdelaniu, no ministerstvo školstva nateraz žiadne zmeny nechystá.

Miriam Žiaková, hovorkyňa ministerstva školstva, vysvetľuje: "Už nebýva zvykom vo svete ani v Európe odmeňovať za prax, pretože sa odmeňuje za kvalitu práce a za vzdelanie." Učiteľky sa ale nevzdávajú a v tejto škôlke už vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Spravodlivejšie odmeňovanie budú žiadať od budúcej vlády. Anna Suchánková z Odborového zväzu pracovníkov školstva sa vyjadrila, že v predškolskom školstve pracuje až 80 percent so strednou školou, ktoré je v súčasnej dobe postačujúce.

Ministerstvo školstva ale nevylučuje, že na základe odporúčania Európskej únie do roku 2020 aj u nás postupne zavedú podmienku vysokoškolského vzdelania pre pedagógov v materských školách.

Zdroj: SITA (TV Markíza)