Personalistika

Platy v školstve na priemer stále nedorástli

Platy v školstve na priemer stále nedorástli
Ak sa vláda nezaviaže minimálne k päťpercentnému zvýšeniu platov, školské odbory chcú do troch týždňov protestovať. O tom, ako by protest vyzeral, však zatiaľ nechcú hovoriť. Bližšiu predstavu nemajú ani zástupcovia školských organizácií, ani učitelia.

Vláda pôvodne navrhovala zvýšenie platov v štátnej a verejnej sfére o viac ako 1,3 percenta. Odborári však žiadali sedem.

Takéto zvýšenie platov minister školstva Juraj Draxler nepovažuje za realistické a prikláňa sa k piatim percentám. Zo strany učiteľov však nejde o zásadnú výhru. „Zvýšenie o 20 až 30 eur nám ekonomický a spoločenský status nezvýši,“ myslí si predsedníčka Slovenskej komory učiteľov Mária Barancová.

Vláda ponuku zvýšila na 2,5-percentný nárast približne pre 350-tisíc štátnych zamestnancov. Odborári chcú vyjednávať ďalej. Najnespokojnejší sú práve zástupcovia učiteľov.

Ďalšie rokovania budú v piatok. Zmeny platov v štátnej a verejnej službe totiž treba čím skôr zapracovať do návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

„Každé percento zvýšenia platov vo verejnej správe má negatívny vplyv na rozpočet vo výške 37 miliónov eur,“ povedal Radko Kuruc, štátny tajomník ministerstva financií (Smer). Podľa Kuruca je nateraz vylúčené, aby vláda pridala školstvu viac ako ostatným zamestnancom verejnej a štátnej sféry. Dôvodom je, že odborári trvajú na rovnakom percente pre všetkých.

„Vyjednávame za všetkých zamestnancov v rámci konfederácie odborových zväzov,“ hovorí Pavel Ondek, predseda školských odborov.

Na spoločnom postupe so školskými pracovníkmi sa dohodli napríklad aj zamestnanci v justícii, polícii či v zdravotníctve. Školskí odborári preto nevylučujú, že sa do protestu zapoja aj títo štátni zamestnanci.

Zdroj: SME

→ všetky správy