8 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Ada Kurekova
posudenie priznania kreditov

Dobry den,
poprosila by som vas o radu ohladom zaradenia do platovej triedy a priznania kreditov.
Ucim na strednej skole odborne predmety a vseobecno-vzdelavacie predmety. Mam 15 rokov praxe.
Mam ukoncenu VS ing. zamerania a doplnkove pedagogicke studium, za co mi bola uznana 1. akreditacia a 11. platova trieda.
Zaroven som v roku 2000 ukoncila 5-rocne magisterske studium dvoch vseobecno-vzdelavacich predmetov, ktore v sucasnosti aj ucim popri odbornych predmetoch. Toto vzdelanie vsak nemam nijako zohladnene v ramci kreditneho systemu. Mam vsak informaciu, ze podla novely zakona 390/2011 Z.z.
za kvalifikacne vzdelávanie /doplnenie dalsieho aprobacneho predmetu, resp. stud.odboru/ ukoncene do 31.12.2016 je mozne ziskat najmenej 60 kreditov. Nemalo by toto vzdelanie spadat do tejto kategorie-teda ako dalsi aprobacny predmet? Pamata zakon aj na pedagogov, ktori maju ukoncene 2 vysoke skoly? Ako sa teda uznava druha vysoka skola?
A este 1 otazka. Mam aj statnu jazykovu skusku vykonanu v roku 1998. Zohladnuje sa toto vzdelanie v kreditnom systeme?
Velmi pekne dakujem za odpoved.

Maria Pavlikova
Posúdenie priznania kreditov

Kreditový systém je upravený v siedmej časti zákona č. 317/2009 Z. z., a to od § 46 do § 48 vrátane. Sú tu uvedené vzdelávacie aktivity, za ktoré je možné získať kredity pre účely vyplácania kreditového príplatku. Za štúdium na vysokej škole sa pre tieto účely kredity nezískavajú, bez ohľadu, či sa jedná o prvú alebo druhú vysokú školu. Všetky typy vzdelania sú tu uvedené a je potrebné rozlišovať štúdium na vysokej škole, kvalifikačné štúdium, rozširujúce štúdium. Za kvalifikašné štúdium sa kredity tiež nezískavajú a Vami spomínanou novelou bolo práve kvalifikačné štúdium (§41) zo zákona č. 317/2009 Z. z. vypustené. Na osvedčení o získaní vzdelania musí byť uvedené, že sa jedná o kontinuálne vzdelávanie a tiež počet kreditov. Ak to uvedené nie je, tak kredity nie sú priznané. Trochu odlišná situácia je pri absolvovaní rozširujúceho štúdia, vykonaní rigoróznej skúšky a vykonaní jazykovej skúšky. Za všetky tri druhy vzdelania prizná riaditeľ školy po troch rokoch pedagogickej praxe 60 kreditov, a to v súlade s § 47a ods. 4 a ods. 5 zákona č. 317/2009 Z.z.

Ada Kurekova
Statna jazykova skuska

Dakujem za odpoved.
Prosim vas, bolo by mozne v tejto mojej situacii poziadat o vynimku zo zakona?
Zda sa mi to dost nefer, ak dalsie uplne VS vzdelanie, nie je zohladnene v kreditnom systeme a navyse ak sa aj realne uplatnuje vo vyucovacom procese.
Chcela by som sa este informovat, ci je mozne ziskat kredity za statnu jazykovu skusku vykonanu v roku 1998? Trojrocna pedagogicka prax sa vztahuje na vyucovanie cudzieho jazyka alebo moze ist o pedagogicku prax vo vseobecnosti?
Dakujem.

Maria Pavlikova
Štátna jazyková skúška

Myslím, že výnimku zo zákona Vám ministerstvo neposkytne (nestretla som sa s tým). Uvažovalo sa, že to v novele zohľadnia, zatiaľ novela zákona č. 317/2009 Z. z. nie je. Čo sa týka uznania kreditov za štátnu jazykovú skúšku, tie sa uznávajú bez ohľadu, kedy bola vykonaná a nie je ani podmienka učiť príslušný jazyk. Trojročná prax, ktorá sa vyžaduje, je pedagogická prax všeobecne, nielen pri vyučovaní jazyka.

Ada Kurekova
jazyková skuska

Dakujem za odpoved pani Pavlikova.
Mozno skusim dat nejaku reakciu na ministerstvo, aby sa o tom aspon uvazovalo, ze tu je taky problem.
Pride mi to naozaj nespravodlive, ak niekto len zhromazduje kredity a nikdy ani dane vzdelavanie nevyuzije a su tu ludia, ktori maju vystudovanu VS a vzdelanie realne vyuzivaju v praxi.
A co sa tyka stat.jazykovej skusky. Robila som si ju pocas studia na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Bude mi uznana?
Dakujem za Vas cas a odpoved.

Maria Pavlikova
Jazyková skúška

Kredity za vykonanie štátnej jazykovej skúšky v súlade s § 47a ods. 5 zákona č. 317/2009 Z. z. možno priznať len za splnenia podmienky, že ide o štátnu jazykovú skúšku. Musíte predložiť vysvedčenie o jej absolvovaní. Nejedná sa o skúšku z jazyka počas štúdia (zapísaná v indexe) ani o skúšku, ktorá je súčasťou záverečných štátnic, t. j., spolu s inými predmetmi. Mohli ste ju získať počas štúdia na ekonomickej fakulte, ale musí byť samostatné vysvedčenie.

Ada Kurekova
stat.jazyk.skuska

Dobry den p. Pavlíková.
Ešte k tej štát. jazyk. skúške.
Mám samostatný dokument, kde je uvedené Osvedčenie o štátnej skúške z cudzieho jazyka v ekonomickom odbore/rok 1998, EF UMB v BB, podľa zákona č. 172/90 Zb./. Nie je to súčasť záverečných štátnic,teda spolu s inými predmetmi.
Bude to v poriadku?
Dakujem velmi pekne.

Maria Pavlikova
Štátna jazyková skúška

V poriadku to bude vtedy, ak predložíte vysvedčenie o štátnej jazykovej skúške tak, ako som Vám odpovedala. Osvedčenie nie je vysvedčenie. Požiadajte vysokú školu o vydanie vysvedčenia o vykonaní štátnej jazykovej skúške.