8 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
pjana
Požadované vzdelanie na učiteľa v praktickej škole

Dobry den,
mam vystudovane vychovavatelstvo 2.stupen VS. UJAK v Prahe ponuka moznost kvalifikacneho studia v oblasti pedagogických vied pre učitelov odborných predmetov, praktického vyučovania a odborného výcviku. Na ich stranke je uvedene, ze studium je urcene pre absolventov akreditovaneho magisterskeho programu neucitelskeho zamerania.
Mohla by som po absolvovani uvedeneho studia pracovat ako kvalifikovany ucitel v praktickej skole v SR? Pripadne ake odborne predmety by som mohla vyucovat na strednej skole?
Velmi pekne Vam dakujem za odpoved.

Maria Pavlikova
Požadované vzdelanie učiteľa v praktickej škole

Kvalifikačné predpoklady pre vyučovanie na jednotlivých druhoch a typoch škôl sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1. Pre učiteľa praktickej koly v časti IX. Vy máte vyštudované pedagogické vzdelanie a Vami uvádzané budúce vzdelanie je určené pre absolventov neučiteľského zamerania. Ako mám určiť, aké predmety by ste mohli učiť na strednej škole, keď ste vychovávateľka. Musíte mať odbornú spôsobilosť, teda najskôr nepedagogické vzdelanie. Uvedená škola v ČR asi nie je pre Vás vhodná

pjana
Pozadovane vzdelanie ucitela v praktickej skole

Dobry den p. Pavlikova,
dakujem Vam za odpoved. Nedavno som sa hlasila na podobny studijny program na SR, jedna sa o rozsirujuce studium specialnej pedagogiky, ktore je urcene pre učiteľov základných a stredných škôl, absolventov VŠ učiteľského resp. pedagogického smeru. Napriek tomu, ze vychovavatelstvo je pedagogicky smer, na dane studium ma neprijali.
Na zaklade tejto skusenosti som zvazovala moznost studia vyssie uvedeneho studijneho programu v Prahe, ktory je urceny pre absolventov magisterskeho programu neucitelskeho zamerania. Podla Vas to ale nieje vhodny program pre mna.
Co by ste mi odporucili studovat, aby som mohla ucit na specialnej zakladnej skole alebo praktickej skole?
Budem vdacna za Vasu reakciu.

Maria Pavlikova
Požadovane vzdelanie učitela v praktickej skole

Áno, je to tak ako píšete a tiež ako som Vám napísala ja. Je rozdiel, či chcete učiť v špeciálnej základnej škole alebo v praktickej škole alebo odbornom učilišti. Vo všetkých prípadoch potrebujete mať špeciálno-pedagogickú spôsobilosť, ale musíte mať aj nejakú odbornosť. Kvalifikačné predpoklady sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1. Uvediem Vám body, ktoré si pozrite a pre ktoré vzdelanie sa rozhodnite. Časť IV. pre učiteľov prvého stupňa - písm. A bod 8 - Časť VI. písm. A bod 10 - stačí získať špeciálnopedagogickú spôsobilosť. Ďalšie riešenie - rozširujúce štúdium nejakého predmetu, ktorý sa na základnej - bežnej aj špeciálnej škole učí a následne získať špeciálnopedagogickú spôsobilosť. Takýmto vzdelaním môžete učiť aj na základnej škole. Na praktickej škole a v odbornom učilišti je vhodné absolvovať predmet podľa zamerania školy - pozrite časť IX. Prečo sa orientujete na špeciálne školstvo, kde musíte študovať ďalej, keď ste kvalifikovaná vychovávateľka na úrovni vysokoškolského vzdelania druhého stupňa. Na štúdium špeciálnej pedagogiky Vás neprijali práve preto, že Vám chýba predmet, ktorý by ste vyučovali. Informujte sa o rozširujúce štúdium nejakého predmetu. Prečítajte si moju odpoveď a vyhlášku MŠ SR č. 437/2009 Z. z. po slovíčkach, snažila som sa Vám to vysvetliť.

pjana
Specialna pedagogika

Dobry den p Pavlikova, dakujem Vam za odpoved. Uvedomujem si, ze mozem pracovat ako kvalifikovany vychovavatel, ale mojim cielom je ucit. Preto sa snazim najst ten najvhodnejsi odbor, ktorym to dosiahnem. Univezita, ktoru som vyssie spominala ponuka este jeden studijny program a to je specialna pedagogika http://www.ujak.cz/studium/celozivotni-vzdelavani/kvalifikacni-vzdelavan... Myslite, ze tento studijny program by mi mohol stacit?
Mam na Vas este jednu prosbu. Do 4 rokov od zacatia vykonavania povolania ucitela by som mala zacat studovat a do 7rokov studium ukoncit. Momentalne posobim ako asistent ucitela na SZS, ale predtym som aj ucila, a od toho casu uplynulo viac ako 7 rokov. Co z toho pre mna vyplyva?
Velmi pekne Vam dakujem za odpoved.

Maria Pavlikova
Špeciálna pedagogika

Ak si prečítate moje predchádzajúce odpovede, tak sa dočítate, že špeciálna pedagogika Vám nestačí, pretože nemáte vyštudovaný žiadny predmet a špeciálna pedagogika je len doplnenie kvalifikácie v špeciálnej škole. Podľa § 60 ods. 3 zákona č, 317/2009 Z. z. na získanie špeciálno-pedagogickej spôsobilosti plynie lehota štyri roky od vzniku prvého pracovného pomeru v špeciálnom školstve začať a do sedem rokov toto štúdium ukončiť. Pre Vás to znamená, že lehota uplynula a v špeciálnom školstve by Vás nemali zamestnávať, pretože neplníte uvedenú kvalifikačnú požiadavku.

Juliaor
Nadviazanie

Dobry den, chcem nadviazat na tuto temu. Presla som si metodicky pokyn, ale stale si nie som ista co som sa docitala. Ja mam vystudovanu specialnu pedagogiku a pedagogiku mentalne postihnutych druheho stupna, pokial chcem ucit v praktickej skole potrebujem doplnit vzdelanie o odborny predmet napr. Techniku? Alebo ako speckar mozem ucit aj bez toho?

Maria Pavlikova
Nadviazanie

Kvalifikačné predpoklady pre učiteľov v praktickej škole sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1 časť IX. Špeciálna pedagogika sa študujú v toľkých variáciách, že na základe Vašej informácie neviem určiť, či ste kvalifikovaná alebo nie. Vaše vzdelanie sa musí doslova a do písmena zhodovať so vzdelaním uvedeným v citovanej vyhláške. Dôležité sú aj štátne skúšky.