4 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
mariamay
Pracovný pomer na dohodu, či zmluvu

Dobrý deň, pani Pavliková,
chcel by som Vás poprosiť o radu v nasledovnej záležitosti. Učím v škole výchovu, tento šk. rok len 3 hodiny týždenne (inokedy to bolo aj 8, či 10 - 12 hodín). Som kvalifikovaný, učím 15 rokov, no stále len na dohodu. Či už riaditeľ v škole v meste alebo starosta v obci, vždy odmietnu moju požiadavku dať mi pracovnú zmluvu, nie dohodu.. Tento rok starosta obce odmieta mi dať pracovnú zmluvu z dôvodu, že som nekvalifikovaný a nemám adaptačné vzdelávanie..Ako som písal, mám štátnicu z pedagogiky a podľa mňa po 15 rokoch nepotrebujem adaptačné vzdelávanie.. Prosím Vás o radu ako postupovať.. Na základe akého zákona, či vyhlášky môže odo mňa starosta vyžadovať adaptačné vzdelávanie ? Prosím o tiež o odpoveď, či mám nárok na pracovnú zmluvu ? Ďakujem za Váš čas.

Maria Pavlikova
Pracovný pomer na dohodu, či zmluvu

Po prvé sa spýtam z akého dôvodu to rieši starosta. Po druhé, škola je zriadená na výchovno-vzdelávací proces, ktorý sa zabezpečuje zamestnancami v pracovnom pomere a po tretie, adaptačné vzdelávanie bol povinný zabezpečiť riaditeľ, nie samotný pedagogický zamestnanec. Adaptačné vzdelávanie sa absolvuje do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru a zaviedol ho zákon č. 317/2009 Z. z.. To ste asi už boli v pracovnom pomere. Nerealizovanie adaptačného vzdelávania nemá vplyv na kvalifikáciu. Tá sa posudzuje podľa ukončeného vzdelania. Takže všetky nedostatky sú na strane zamestnávateľa. Skúste sa obrátiť na štátnu školskú inšpekciu, prípadne inšpektorát práce.

mariamay
Pracovný pomer na dohodu, či zmluvu

Dobrý deň,
ďakujem za odpoveď. Starosta sa k tomu vyjadruje ako zriaďovateľ školy a zrejme je to aj o vzťahu medzi ním a riaditeľom školy. Chcem sa k tomu ešte opýtať, či mám nárok na pracovnú zmluvu, alebo len dohodu, keď ide o nízky počet hodín a prečo ..resp. na základe akého zákona či zákonníka práce?..Srdečne ďakujem

Maria Pavlikova
Pracovný pomer na dohodu, či zmluvu

Nedá sa hovoriť o práve na zmluvu alebo dohodu. Obidve formy pracovno-právneho vzťahu sú na dohode - na podpise oboma stranami. Takýto malý pracovný úväzok sa často rieši práve dohodou o pracovnej činnosti. Ja osobne dohody nepreferujem, pretože je len náš spôsob ako legálne obchádzať pracovnú zmluvu.