Vzdelávanie a výchova

Predpoklady na výkon pedagogickej činnosti

Predpoklady na výkon pedagogickej činnosti
Kvalifikačným predpokladom pre výkon pedagogickej činnosti je získanie profesijných kompetencií absolvovaním študijného alebo vzdelávacieho programu v požadovanom študijnom odbore.

Upravuje to vyhláška MŠ SR č. 437/2009 Z.z. v znení neskorších predpisov, ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifi kačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov. Vyhláška nadobudla účinnosť 1. novembra 2009.

Zákon vymedzuje v tretej časti predpoklady na výkon pedagogickej činnosti, ktorými sú:
- kvalifikačné predpoklady,
- bezúhonnosť,
- zdravotná spôsobilosť,
- ovládanie štátneho jazyka,
- poverenie registrovanej cirkvi (alebo náboženskej spoločnosti) k vyučovaniu náboženskej výchovy.

Predpoklady na výkon pedagogickej činnosti musí pedagogický zamestnanec spĺňať po celý čas svojej pedagogickej činnosti.

Kvalifikačné predpoklady pre výkon pedagogickej činnosti splní ten pedagogický zamestnanec, ktorý získal požadovaný stupeň vzdelania (úplné stredné, vyššie odborné, bakalárske, magisterské) pre príslušnú kategóriu (vychovávateľ) v požadovanom odbore vzdelania alebo v nepedagogických študijných odboroch s doplnením pedagogickej spôsobilosti.

Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov nie starším ako tri mesiace pred nástupom do zamestnania. Bezúhonnosť špecifi kuje zákon č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme v § 3 ods. 3, podľa ktorého je bezúhonný ten, kto nebol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. V zákone o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch sa ešte bližšie určuje ako bezúhonný ten, kto nespáchal ani trestný čin z nedbanlivosti v súvislosti s výkonom pedagogickej činnosti (napr. úraz dieťaťa spôsobený pri nedostatočnom pedagogickom dozore vychovávateľa).

Zdravotnou spôsobilosťou sa rozumie telesná a duševná spôsobilosť pedagogického zamestnanca potrebná na výkon pedagogickej činnosti. Zdravotnú spôsobilosť preukazuje pedagogický zamestnanec zamestnávateľovi pred nástupom do zamestnania lekárskym potvrdením telesnej a duševnej spôsobilosti potrebnej na výkon jeho činnosti. Vplyvom rôznych objektívnych dôvodov (stres, psychická záťaž alebo choroba) sa zdravotná spôsobilosť môže počas pedagogickej činnosti zmeniť, a preto sa zamestnávateľovi umožňuje vyžadovať od zamestnanca preukázanie zdravotnej spôsobilosti v lehote do 90 dní, pričom náklady na preukázanie zdravotnej spôsobilosti znáša zamestnávateľ.

Ovládanie štátneho jazyka sa preukazuje jazykovou skúškou len vtedy, ak bolo požadované vzdelanie získané v inom ako v štátnom jazyku. Jazyková skúška sa uskutoční do jedného roka od nástupu do zamestnania, a to na príslušnej vysokej škole, ktorá má oprávnenie vykonávať skúšky zo štátneho jazyka alebo ktorá pripravuje budúcich učiteľov slovenského jazyka.

Jazyková skúška sa neuskutočňuje u absolventov škôl s bilingválnym vzdelávaním alebo vzdelávaním v jazyku národnostných menšín, kde je zároveň vyučovacím jazykom aj štátny jazyk, a títo absolventi, v súlade so školským zákonom, vykonávajú maturitnú skúšku zo štátneho jazyka.

Viac sa dozviete v publikácii Výchovný program v praxi.