Vzdelávanie a výchova
Premiérka ocenila desiatky Zelených škôl

Titul je značkou kvality environmentálneho vzdelávania a manažmentu v školách. Okrem Slovenska sa používa v ďalších 46 krajinách sveta.
"Zelené školy sú nielen ekologickejšie, ale ponúkajú alternatívne metódy výučby so zapojením žiakov. Jedným z cieľov je znížiť vplyv školy na životné prostredie a dosiahnuť, aby sa škola stala iniciátorom pozitívnych zmien vo svojej komunite," uviedol manažér programu Radoslav Plánička. Škola, ktorá získala titul, dáva svojim žiakom možnosť učiť sa zážitkom, tráviť viac času v prírode, naučiť sa ju vnímať a chrániť ju.
Na slávnostnom podujatí si v Bratislave z rúk predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej prevzalo certifikát Zelená škola sedemdesiat škôl zcelého Slovenska. Ďalších pätnásť škôl získalo diplom Na ceste k Zelenej škole, ktorý predchádza certifikátu. "Môžeme mať krásne Slovensko nielen vďaka tomu, čo mu nadelila príroda, ale najmä vďaka tomu, ako sa my voči prírode budeme správať," povedala Radičová v príhovore. Dodala, že "príroda nám dá iba toľko, koľko jej vrátime." Na udeľovaní certifikátov sa zúčastnilo dvesto zástupcov škôl, miest a obcí, pre ktorých organizátori okrem odovzdávania certifikátov pripravili exkurziu v Zelenej škole na Turnianskej ulici, výstavy a kultúrny program.
Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň 35-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku registrovaných 216 škôl. Zapojenie do programu Zelená škola odporúča ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica v spolupráci s regionálnymi centrami. Národným garantom certifikácie je sieť organizácií Špirála.
Zdroj: SITA