Archívnictvo sa v Prešove študuje už 20 rokov

24.11.2010
Prevádzka školy

Prešovská univerzita (PU) si pripomína 20. výročie zavedenia štúdia archívnictva. Pri tejto príležitosti sa začala vedecká konferencia Dejiny Slovenska v archívnych prameňoch - 20 rokov archívnictva v Prešove. PU je jedným z dvoch univerzitných pracovísk na Slovensku, ktoré realizujú vysokoškolské vzdelávanie v tomto študijnom programe.

Vedúca Katedry archívnictva a pomocných vied historických Inštitútu histórie PU Marcela Domenová uviedla, že počas dvojdňovej konferencie zaznie dovedna 15 prednášok. Časť z nich sa bude venovať práve histórii a podmienkam štúdia archívnictva, jeho perspektívam, ďalšie sa zamerajú na historické pramene.
     
"Chceme sprístupniť v referátoch neznáme pramene, fondy, rukopisy, ktoré sa viažu na dejiny Slovenska, ktoré sa nachádzajú v našich alebo zahraničných archívoch," povedala.

Iniciátorom zavedenia štúdia archívnictva v Prešove bol dnes už univerzitný profesor Ferdinand Uličný. Touto myšlienkou sa zaoberal od polovice 60. rokov. Z politických dôvodov však musel v roku 1971 z fakulty odísť a zámer stál takmer 20 rokov.
      
Dôvodom na vytvorenie uvedeného študijného programu v Prešove bolo podľa neho predovšetkým praktické využitie archivárov v štátnych archívoch na východnom Slovensku a i v ostatných krajoch, ktorých bol nedostatok. Preto v roku 1990 otvorili odbor, v ktorom vzdelávali archivárov, tí ho študovali v kombinácii s dejinami a latinčinou.
      
"Zdá sa, že to bol veľmi dobrý krok, pretože dnes je už zrejmé, že bez štúdia archívnictva je veľmi problematický profesionálny život historikov stredovekárov alebo novovekárov na Slovensku," dodal Uličný.
      
Dovtedy sa spomínaný odbor vyučoval len na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave, ktorý realizujú od roku 1950.
      
"Napriek tomu, že zakladatelia štúdia tohto odboru v Prešove vychádzali pôvodne zo vzorov našej katedry, dnes je v istých špecifikách trocha iné, takže to považujeme za rozšírenie možností pre študentov, ktorí si môžu vybrať špecializácie," povedal pre TASR vedúci Katedry archívnictva a pomocných vied historických UK prof. Leon Sokolovský.
      
Domenová uviedla, že za 20 rokov absolvovalo toto štúdium 110 poslucháčov.
      
"Zmeny v programe, ktoré sa robili od zavedenia štúdia, reflektovali predovšetkým na trh práce, aby sa absolventi mohli uplatniť nielen v štátnych archívoch, múzeách, v cirkevnej sfére, ale napríklad aj v podnikových archívoch," dodala.

Zdroj: TASR

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte