B. Gröhling: Neberme deťom možnosť učiť sa v škole – buďme cez sviatky zodpovední

27.10.2021
Prevádzka školy

Minister školstva vyzýva k tomu, aby ľudia ostali cez prázdniny doma a zminimalizovali cestovanie a stretávanie sa s inými ľuďmi. Napriek horšej epidemickej situácii sa zatiaľ darí držať situáciu na školách stabilnú a vyhnúť sa vzniku ohnísk. S blížiacimi sa sviatkami minister vyzýva na zodpovednosť, aby sa aj naďalej bolo možné udržať bezpečné prostredie na školách. Svoju prosbu o zváženie očkovania adresuje aj tým, ktorí sa ešte pre vakcínu nerozhodli.


Vďaka vysokej zaočkovanosti zamestnancov škôl, skrátenej karanténe, ako aj vďaka tomu, že plošné zatváranie škôl neprebieha a zatvárajú sa iba individuálne triedy, sa zatiaľ darí školy udržať v bezpečnom režime. Skrátenie karantény znamená, že žiaci ostávajú na dištančnom vzdelávaní do 7 dní a následne sa vracajú do školy.

V minulom týždni nahlásili školy 0,7 % žiakov s aktívnym ochorením Covid-19 a 1,4 % zamestnancov s aktívnym ochorením Covid-19. „Aj tieto údaje ukazujú, že školy zatiaľ fungujú bezpečne a že prednostné očkovanie zamestnancov škôl, ktoré sme presadili na jar, sa vyplatilo. Školy nie sú ohniskami nákazy, ale nie sú ani odrezané od diania okolo nás,“ zdôrazňuje minister. Vyzýva preto ľudí, aby sa vyhli cestovaniu cez sviatky a dodržiavali všetky opatrenia.

„Cieľom nás všetkých, je udržať školy bezpečné a otvorené, pretože vieme, že pre žiakov je to to najlepšie prostredie na vzdelávanie. Preto je dôležité, aby sme si cez sviatky dávali pozor a snažili sa zminimalizovať stretávanie s inými ľuďmi. Rodičia alebo zamestnanci škôl, ktorí ešte zvažujú očkovanie, by ho mali využiť,“ uviedol šéf rezortu školstva Branislav Gröhling.

Práve v okresoch s nižším zaočkovaním a v okresoch v tmavšej farbe je aj viac žiakov v karanténe. Medzi nimi sú napríklad okresy Prešov, Martin, Bardejov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Tvrdošín či Svidník. Situáciu by však mohlo zhoršiť obdobie sviatkov, kedy nastáva výrazné cestovanie naprieč celým Slovenskom.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte