D. Bútora: Chystáme štipendiá pre študentov aj opatrenia na rozvoj VŠ

25.08.2023
Prevádzka školy

Ministerstvo pripravuje aj projektové výzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR tykajúce sa internacionalizácie VŠ, priblížil minister školstva Daniel Bútora. 

Ministerstvo školstva chystá tretí ročník štipendijnej schémy. Žiadatelia môžu získať štipendium vo výške 3000 eur počas prvých troch rokov ich štúdia na slovenských vysokých školách (VŠ). Pre TASR to uviedol minister školstva Daniel Bútora s tým, že štipendium je určené pre študentov, ktorí budú nastupovať na VŠ v septembri 2024. 

Ministerstvo pripravuje aj projektové výzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR tykajúce sa internacionalizácie VŠ, priblížil Bútora. Plánujú sa tiež aktivity na podporu ich propagácie v zahraničí. Minister zdôraznil, že Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo momentálne hodnotí ich vnútorné systémy. "Ministerstvo do procesu nezasahuje, avšak situáciu monitoruje," doplnil. 

Ako uviedol, ministerstvo už postupne plánuje vyhodnocovať a zazmluvňovať projekty zapojené do výzvy na rekonštrukcie a modernizáciu budov VŠ a na ich spájanie do konzorcií. Na rokovaní vlády v stredu (23. 8.) bol tiež schválený dlhodobý zámer rozvoja VŠ. "Jeho schválenie je predpokladom na uzavretie takzvaných výkonnostných zmlúv, čo je nový nástroj v plánovaní budúcich výkonov VŠ a ich diverzifikácie," uviedol Bútora. Priblížil, že prvá verzia prepracovanej metodiky financovania by mala byť predstavená na prelome septembra a októbra. 

Pracovná skupina ministerstva zložená z odborníkov taktiež pracuje na vytvorení národného etického kódexu pre oblasť výskumu. "Mal by byť etalónom pre riešenie etických otázok v akademickom prostredí, či už vo vzťahu k pracovným vzťahom, tvorivej činnosti alebo aj riešenia citlivých tém na pracovisku a pri vzdelávacom procese, ako je mobing/bossing, obťažovanie a podobne," uviedol Bútora. Dodal, že tento kódex nadväzuje na rôzne minulé iniciatívy v tejto oblasti. 

Zdroj: TASR

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte