Prevádzka školy
E-test môže využívať 1 656 základných a stredných škôl

Úlohy vytvorilo približne 700 učiteľov základných a stredných škôl. Informovala o tom Lucia Drevická z Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) v súvislosti so záverečnou konferenciou národného projektu "Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania", ktorý podporuje zavádzanie elektronického testovania.
Okrem všeobecnovzdelávacích, spoločenskovedných a prírodovedných predmetov môžu učitelia testovať žiakov z finančnej, štatistickej, matematickej, prírodovednej a čitateľskej gramotnosti. Databáza obsahuje úlohy a testy prevažne pre žiakov druhého stupňa základnej školy a žiakov stredných škôl. Výhodou systému e-Test je rýchla a objektívna spätná väzba. Žiak môže svoje výsledky zistiť takmer okamžite po ukončení testovania. Pedagógovi prináša skrátenie času prípravy na hodinu, zjednodušuje administratívu a šetrí peniaze na tlač a distribúciu testov.
Takmer 550 zmluvných škôl, ktoré splnili technické, organizačné a iné požiadavky sa už počas projektu zaradilo medzi takzvané certifikačné školy. Ich žiaci si mohli vyskúšať národné testovanie deviatakov (T9) alebo externú časť maturitnej skúšky v modernejšej elektronickej forme. "Tešia nás pozitívne ohlasy zo strany žiakov, ale aj škôl, ktoré nám dôverovali a umožnili Testovanie 9 alebo aj takú dôležitú skúšku akou je maturita, novou elektronickou formou. Pri offline forme si učitelia pochvaľovali, že majú väčšiu istotu, pri online forme, že je z hľadiska procesov jednoduchšia,“ dodáva zastupujúca riaditeľka NÚCEM Ivana Pichaničová.
V uplynulom školskom roku v Testovaní 9 uprednostnilo monitor pred papierom a klávesnicu pred písacím perom takmer 1 700 žiakov. Elektronická forma tak nahradila viac ako 3 500 papierových hárkov. Externá maturita v elektronickej podobe nahradila 4 434 papierových testov, pričom e-testy uprednostnili žiaci na 176 stredných školách na Slovensku.
Projekt spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie spustilo ministerstvo školstva v marci 2013. Uskutočňuje ho Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania.
Zdroj: SITA