Prevádzka školy
Konečne! Valí sa spúšť na zbytočné univerzity
Vzhľadom na to, že po páde socializmu Slovensko zaostávalo počtom vysokoškolsky vzdelaných ľudí za vyspelejšími krajinami a trh si absolventov žiadal, pribúdali vysoké školy a aj vysokoškoláci.
V roku 2003 bolo na verejných vysokých školách necelých 130 tisíc študentov a ešte ďalších pár desiatok na troch štátnych a jednej súkromnej vysokej škole. Do lavíc zasadlo v rovnakom roku 35-tisíc prvákov. V roku 2008 bolo vysokoškolákov už takmer 225 800 a namiesto jednej pôsobila desiatka súkromných škôl. Do prvých ročníkov sa zapísalo až 55-tisíc študentov.
Už dlhé roky pri tom bolo jasné, že nielenže vysokoškolákov pribúda neúmerne, ale že často študujú odbory, s ktorými sa bude postupne možné len ťažko uplatniť. Do vysokého školstva sa valili desiatky miliárd korún z verejných zdrojov a ďalšie milióny z vreciek ľudí, ktorí si boli ochotní platiť školné a ďalšie príspevky.
S tým, že obrovské množstvo verejných peňazí sa pomíňa zbytočne – mnohé pracovné posty vôbec nepotrebujú, aby na nich pôsobili ľudia s vysokoškolským titulom, študenti často nemali chuť na náročné štúdium matematiky a podobných disciplín na technikách – však nemohol spraviť žiadny minister prakticky nič. Prípadné kvóty, koľko právnikov či andragogikov môže opustiť brány škôl, by boli zrejme nespravodlivé a aj tak by sa obchádzali. A keďže akýkoľvek absolventi s vysokoškolským vzdelaním sa bez ťažkostí vyhýbali tomu, aby končili na úradoch práce, neostávalo iné, než čakať práve na trh.
Museli to byť firmy, ktoré určili nové podmienky. Márne bolo predpovedať, že taká situácia nastane, ľudia si ju asi museli vyskúšať na vlastnej koži. Významná časť absolventov tak čelí situácii, že ich zamestnávatelia nechcú. Navyše aj na vysoké školstvo zrejme dolieha nepriaznivá demografia, ktorá už dávnejšie výrazne zredukovala počty žiakov na základných a stredných školách. A tak vlani už celkový počet vysokoškolákov klesol na 217-tisíc a počet prvákov na asi 52-tisíc.
Pod tlakom trhu a demografie by teda v nasledujúcich rokoch mali viaceré vysoké školy zaniknúť. Mohlo by to otvoriť cestu k tomu, aby sa peniaze sústredili. Ak to aj neprinesie požadovaný nárast kvality vzdelávania, aspoň sa zmierni "vyhadzovanie" peňazí na štúdium vysokoškolákov, ktorí si štúdiom len predlžujú mladosť.
Zdroj: SITA (tvnoviny.sk)