Kým Európa otvára školy, my len hľadáme modely

12.05.2020
Prevádzka školy

Viaceré európske krajiny už pustili žiakov a študentov do tried. Aj keď si každý štát zvolil vlastný postup, u nás ostáva mládež doma.

 Malí žiaci kráčajúci s taškami na chrbtoch k budove svojej amsterdamskej základky či zarúškovaní maturanti vchádzajúci do pražskej školy. Aj také sú čerstvé obrazy európskych krajín, ktoré uvoľňujú pravidlá, pričom popri trpiacej ekonomike myslia aj na otváranie škôl. Postupne, každý v trochu inom režime, ale predsa. Na druhej strane situáciu na Slovensku charakterizuje neistota. Nepadlo definitívne rozhodnutie, nepoznáme dátum ani formu návratu školákov do lavíc. Verejnosť sa nateraz dozvedá len útržky a náznaky, ako by to asi mohlo vyzerať. Okrem psychologického momentu, že deti sú už 58 dní doma a zakrátko prídu ešte letné prázdniny, je tu aj rozmer ekonomický. Pracujúci rodičia najmä malých školákov sú nútene na OČR. Teda bez plnej mzdy a konkrétneho plánu, ako ďalej. Hľadanie inšpirácie Premiér Igor Matovič bol naposledy konkrétnejší ešte cez víkend. Vtedy povedal, že ak sa aj školy otvoria, o čom rozhodnú odborníci, deti sa tam nenahrnú naraz, ale podelené na skupiny. K rozdeleniu na dopoludňajší a popoludňajší turnus pristúpili v susednom Rakúsku, no v našich podmienkach by išlo o komplikáciu najmä pre nedostatok učiteľov. „Neviem si celkom predstaviť, že by učitelia mali viesť hodinu najprv doobeda a potom poobede. Deti sa môžu striedať, ale učia ich väčšinou tí istí učitelia,“ myslí si prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.
Jedným z riešení by preto mohlo byť zdvojnásobenie úväzku pedagógom, navrhuje Norbert Kyndl, riaditeľ bratislavského Gymnázia Ladislava Novomeského. „Pán premiér a hygienici majú svoju nepredvídateľnú stratégiu. Z toho dôvodu sa nedá predpokladať, aké podmienky a kedy budú stanovené na otváranie škôl,“ dodáva. Odvážnejší sú v tomto smere Česi, ktorí v pondelok pustili do škôl študentov záverečných ročníkov stredných škôl, konzervatórií a vyšších odborných škôl. Ostatné deti budú môcť dobrovoľne nastúpiť až 25. mája s tým, že nepôjde o klasickú výučbu, ale o dozor a výpomoc pri vypracúvaní online zadaní. Česká mamička Michaela Zejda pre HN povedala, že deti by mali byť rozdelené do 15-členných skupín s tým, že niektoré môže vyučovať aj vychovávateľka. „Dcéru za takýchto podmienok do školy nedám. Ak by ich učila triedna učiteľka, tak v poriadku,“ vysvetľuje.
Inšpiráciou by pre nás mohlo byť aj Holandsko, ktoré tiež v pondelok otváralo školy. Tamojšie skupiny, ktoré sa učia v spoločných priestoroch, budú musieť byť o polovicu menšie a žiaci tak budú v škole tráviť približne polovicu času z normálnej výučby. Úlohy, ktoré nestihnú, absolvujú virtuálne. „Musíme hlavne vychádzať z toho, aby to boli porovnateľné krajiny z hľadiska veľkosti a hustoty obyvateľstva. Od týchto parametrov závisí, ako rýchlo sa môže vírus šíriť,“ tvrdí školský analytik Peter Zmeko.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte