Ministerstvo školstva predstavilo dva kľúčové kroky proti šikanovaniu v školách. Do pozornosti školám dáva aj RESQL.

05.02.2025
Prevádzka školy

Minister školstva Tomáš Drucker predstavil nové kroky v prevencii a riešení šikanovania v školách. Prvým je nová smernica, ktorá poskytuje školám účinné nástroje na riešenie šikanovania. Rezort zároveň spustil historicky prvú databázu preventívnych programov pre školy. 

 

Ako sa v tlačovej správe ministerstva školstva píše, „oba kroky majú pomôcť školám konať rýchlejšie a efektívnejšie, s cieľom vytvoriť bezpečnejšie prostredie pre všetkých žiakov.“

Šikanovanie je problém, ktorý sa môže objaviť na každej škole bez ohľadu na jej veľkosť, zameranie alebo prostredie. Kľúčom k eliminácii šikany je systematická prevencia, vytváranie bezpečného a podporného prostredia pre všetkých žiakov, v ktorom sa neboja podozrenie na šikanu nahlásiť a okamžitá reakcia pri podozrení zo šikanovania,“ píše sa v správe.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM SR) zverejnilo novú Smernicu k prevencii a riešeniu šikanovania, ako aj dobrú prax pre zavedenie riešení anonymného nahlasovania šikanovania.

Od 1.2.2025 tak vstúpila do platnosti aktualizovaná Smernica k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a v školských zariadeniach. Nová smernica v porovnaní s tou predošlou najmä rozširuje defíniciu šikany, posilňuje dôraz na prevenciu prostredníctvom overených preventívnych programov a spoluprácu s rodičmi aj zariadeniami poradenstva a prevencie a prináša detailnejšie rozpísané postupy pre prevenciu a preverovanie šikanovania. Zároveň zabezpečuje bezodkladné poskytnutie pomoci všetkým zúčastneným.

 

Šikanovanie – problém, ktorý si vyžaduje dlhodobé riešenia

„Šikanovanie v školách je vážny problém, ktorý si vyžaduje jasné a systematické riešenia. Potrebujeme nástroje, ktoré školám, žiakom, rodičom a odborníkom pomôžu šikanovanie nielen riešiť, ale najmä mu predchádzať,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker. Zároveň upozornil, že nejde o reakciu na nedávnu tragédiu v Spišskej Starej Vsi, ale o výsledok dlhodobého úsilia odborníkov naprieč viacerými rezortmi. Podľa jeho slov rezort už roky dostával podnety z praxe, že pôvodná smernica z roku 2018 je neaktuálna, nejednoznačne definuje šikanovanie a neposkytuje školám účinné nástroje.

Rezort školstva pripravuje aj ďalšie opatrenia. Aktualizuje Sprievodcu pre riešenie šikanovania, ktorý poskytne školám podrobné návody. Zaoberá sa aj šikanovaním voči učiteľom a zo strany učiteľov, čo si vyžaduje širšiu diskusiu aj v oblasti pracovného práva. Zároveň posilňuje podporu rodičov, aby mali lepší prístup k informáciám a nástrojom na riešenie problémov svojich detí.

 „Šikanovanie v školách nie je problém, ktorý vyriešime jednou smernicou. Potrebujeme kombináciu prevencie, včasného riešenia a otvorenej komunikácie so žiakmi, rodičmi aj učiteľmi. Veríme, že tieto predstavené zmeny prinesú reálnu pomoc v praxi. Pretože bezpečné školské prostredie musí byť našou spoločnou prioritou,“ dodal T. Drucker.

Viac informácií nájdete TU.

Nový prístup k riešeniu šikanovania

Nová smernica platná od začiatku februára rozširuje a spresňuje definíciu šikanovania na fyzické, verbálne, psychické a emocionálne šikanovanie  tak, aby nedochádzalo k jeho spochybňovaniu. Prvýkrát jasne identifikuje všetkých účastníkov. Oproti pôvodnej verzii nespomína len šikanovaného a šikanujúceho, ale aj svedkov a žiakov, ktorí môžu šikanovaniu nevedome napomáhať. Pomoc tak má byť cielená na všetkých zúčastnených.

 

„Z rovnakých princípov vychádza aj RESQL, ktorý vo svojich materiáloch pre školy definuje všetkých zúčastnených rovesníckeho násilia, vychádzajúc z toho, že šikana sa skutočne týka každého a z pomyselného kruhu NIK nemôže byť vylúčený,“ upozorňuje Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová, konateľka vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA, ktoré predstavilo na Slovensku RESQL – Komplexný nástroj na riešenie šikany v školách v júni 2024.

Viac o RESQL sa dočítate TU.

Na svojich stránkach ministerstvo tiež zverejnilo:

1. Dobrú prax pre úspešné zavedenie aplikácie na anonymné nahlasovanie šikanovania na školách

Anonymné nahlasovanie šikanovania prostredníctvom mobilnej aplikácie umožňuje žiakom a žiačkam hľadať pomoc alebo upozorniť na problém, ktorý nevedia alebo z iného dôvodu nechcú riešiť osobne. Tento nástroj tak dopĺňa osobný kontakt a zároveň reflektuje digitálne potreby dnešnej generácie a školám pomáha v tvorbe bezpečného prostredia. 

2. Užitočné odkazy a materiály k téme šikanovania

Ďalším dôležitým krokom je historicky prvá databáza preventívnych programov na Slovensku, ktorú ministerstvo spustilo v spolupráci s Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie. Portál e-Poradenstvo je jediným centrálnym miestom, kde školy a odborníci nájdu overené metodiky, webináre a praktické nástroje na prevenciu.

„Veľmi si ceníme, že MŠVVaM SR ocenilo náš nástroj RESQL a po našom takmer polročnom úsilí ho dnes na svojich stránkach dáva do pozornosti školám. Je to pre nás dôkazom, že čo robíme v rámci prevencie šikanovania, robíme správne. Pred uvedením RESQL na slovenský trh sme v roku 2023 realizovali medzi školami dopytovanie na tému rovesníckeho násilia a šikanovania v školách. Prvý polrok 2024 bol RESQL aj na základe zistení z prieskumu adaptovaný z Poľska na pomery a potreby slovenských škôl, aby sme ho koncom roka 2024 pilotovali na 10 slovenských školách,“ hovorí o zákulisí vzniku projektu RESQL Mira Bianchi Schrimpelová. 

O zahraničných prieskumoch, ktoré predchádzali vzniku RESQL sa dočítate TU.

Ako dodala v prípade RESQL ide skutočne o komplexný nástroj na riešenie šikany v školách.

V čom spočíva jeho komplexnosť?

Pri RESQL má škola okamžite k dispozícii:

1. Mobilnú aplikáciu pre žiakov na nahlasovanie násilia

2. Webové rozhranie pre učiteľov na monitorovanie šikanovania a komunikáciu so žiakmi

3. Súbory postupov uľahčujúce zamestnancom prijímanie vhodných rozhodnutí a plánovanie činností. 

4. Materiály týkajúce sa reakcií v krízových situáciách a scenáre činností súvisiacich s jednotlivými situáciami šikany medzi rovesníkmi.

5. Verifikované scenáre vyučovacích aj triednickych hodín, týkajúcich sa problematiky násilia, vzťahov v triede, klímy triedy aj školy. 

6. Informácie o fenoméne šikanovania a násilia v škole.

 

Získajte komplexný nástroj pre vašu školu odobrený ministerstvom!
 

Vyberte si svoju verziu programu TU

Všetky informácie o RESQL nájdete na stránke: https://resql.raabe.sk/

 

Zdroj foto a text: minedu.sk, raabe.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte