Prevádzka školy

Na gymnáziu robili pokusy mladí chemici

Malý génius v rodine je radosť. Pre rodičov a učiteľov však občas aj starosť. Tvorivé zamestnanie a bohatý program je riešením pre všetky múdre žiacke hlavičky.

Na Gymnáziu v Starej Ľubovni sa stretla aktívna pani učiteľka s kôpkou šikovných žiakov. Deň plný pokusov a chemických kúziel sa vydaril na jednotku.
  
Pokusy začali robiť aj doma "Vsúčasnosti na našom gymnáziu prebieha projekt s názvom Prírodoveda v chemickom laboratóriu - Mladí chemici. Naším cieľom bolo ukázať aj najmenším školákom praktickú výučbu prírodovedy. Podarilo sa nám, aby dvadsať zvedavých žiakov so zatajeným dychom sledovalo výsledok každého pokusu," priblížila profesorka a zároveň organizátorka projektu Ivana Hurtošová. "Smeveľmi vďační, že sme sa mohli zúčastniť tohto projektu," dodala Veronika Boďová, učiteľka zo školy na Levočskej. "Naprírodovede preberáme vodu, jej vlastnosti a podobne. Tí moji aktívni druháci si robia pokusy s vodou aj doma. Premieňajú ju na paru, na ľad," dodala.
  
Podľa nej nadšenie z chemického laboratória a rôzne skúmania boli zjavné. Mnohí žiaci sa po svojej skúsenosti vidia ako chemici a študenti -gymnazisti.
  
Pripraví aj nápoj lásky Dominik Matviak nám prezradil: "Zbožňujemchémiu, pokusy sú veľká zábava. Doma robím len tie jednoduchšie. Ale keď budem gymnazista, urobím si pokus aj s 'výbušnicami' a bude bum-bum."
  
Adam Hurtoš sa pridal: "S mamkou máme doma 'chemické laboratórium' a robíme rôzne zaujímavé pokusy. Raz budem aj ja veľkým chemikom ako moja mamina."
  
Klára Zahorjanová si tiež pochvaľuje: "Pokusyboli super. Keď budem chodiť na gymnázium, popracujem na nápoji lásky."
  
Miriamka Kopčáková, Nikolka Foľvarská, Veronika Jeleňová, Natálka Dzurňáková či Filipko Škvára sa zhodli na tom, že niektoré pokusy boli ako malé kúzla. Vytiahnuť ľad z vody bez toho, aby sa ho dotkli, je na neuverenie. Z koľkých farebných odtieňov sa skladajú fixky, musí predsa každý správny chemik vyskúšať aj doma. Fixiek je predsa dosť.
  
Aby učenie nebolo strašiakom V staroľubovnianskom gymnáziu majú už teraz pripravené ďalšie podobné akcie. Chystajú napríklad deň otvorených dverí. "Veľkýúspech a mnohé ohlasy si získal aj projekt s meteorologickou stanicou. Chce to len dobrý nápad, tvorivý a chtivý kolektív učiteľov, organizačné schopnosti a projekt je na svete," poznamenal poverený riaditeľ Peter Petrík.
  
Spoluprácu so základnými školami chcú v zariadení rozšíriť aj o fyziku, biológiu, matematiku či cudzie jazyky, aby si každý prišiel na svoje. "Naše predmety nie sú strašiakom, ale výzvou," dodal riaditeľ.

Zdroj: SITA