Na rekonštrukciu škôl sa využijú stovky miliónov eur, väčšina z nich pochádza z plánu obnovy

01.08.2023
Prevádzka školy

Realizácia projektov pomocou plánu obnovy zameraných na budovanie kapacít regionálneho školstva je ešte v počiatočnom štádiu, nakoľko ich treba ukončiť do polovice roka 2026

Leto je zvyčajne obdobie, kedy sa ľudia púšťajú do rekonštrukcie svojich domovov. Výnimkou ani oblasť školstva. Zriaďovatelia škôl a škôlok najčastejšie realizujú rekonštrukciu počas letných prázdnin, kedy deti a žiaci nesedia v triedach, neprechádzajú po chodbách a opustené sú aj priestory telocviční. Financie na tieto projekty pochádzajú zo štátneho rozpočtu či z európskych zdrojov.

Stovky milión eur z plánu obnovy

V súčasnosti sa môžu školy, respektíve mestá a obce, uchádzať o podporu na rekonštrukciu či obnovu budov aj z Plánu obnovy a odolnosti SR. Podmienkou je, že rekonštrukcia bude viesť k energetickej úspore a zároveň zníži uhlíkovú stopu budov.

Ako informoval TREND odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva, na budovanie a rozšírenie kapacít na základných školách počnúc odstránením dvojzmennej prevádzky do roku 2026 je vyčlenených vyše 121, 5 milióna eur vrátane DPH. Na rozšírenie kapacít materských škôl ide z rovnakého zdroja takmer 155 miliónov eur.

V prípade plánu obnovy má byť ako prvá v najbližšom období ukončená realizácia štvortriednej materskej školy na Černyševského ulici v Bratislave. V tomto prípade ide o rekonštrukciu existujúcej budovy.

V rámci rekonštrukcie v škole inštalovali tepelné čerpadlo, vymenili vykurovacie telesá a zrealizovali energeticky efektívne osvetlenie. „Týmito opatreniami bude dosiahnutá úspora na úrovni viac ako 30 percent primárnej energie,“ uvádza odbor komunikácie rezortu školstva.

Presné čísla ešte nepoznáme

Nakoľko je rezort školstva v prípade investícií do budovania kapacít regionálneho školstva z plánu obnovy len na začiatku realizačnej fázy väčšiny projektov, detailnejšími informáciami o financiách v súčasnosti nedisponuje.

Ministerstvo však aktívne komunikuje s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) či Únie miest Slovenska, ako aj individuálne s jednotlivými zástupcami miest a obcí, ktorí sa pripravujú na zapojenie do vyhlásených výziev zameraných na budovanie kapacít regionálneho školstva. Rezort v spolupráci so ZMOS-om organizoval aj semináre pre žiadateľov v rámci výzvy na odstránenie dvojzmennej prevádzky v základných školách.

Plán obnovy je jedným z finančných podporných mechanizmov, v rámci ktorého sa žiadatelia môžu uchádzať o peňažné prostriedky na budovanie kapacít materských a základných škôl.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte