Prevádzka školy

Na stáž chodia žiaci do Holandska, Nemecka aj Poľska

Hoci pod jednou strechou študuje mládež v dvoch rôznych sférach, viaceré aktivitymáspoločné. Už niekoľko rokov po sebe sa vždy dvanásť žiakov zúčastňuje zahraničnej stáže v Holandsku, Nemecku a v Poľsku v rámci projektov Leonardo da Vinci s názvami Ako chutí farmársky chlieb a Slovenskí študenti spoznávajú podnikanie v zahraničí.

Žiaci študujúci poľnohospodárstvo a služby na vidieku sa stali na tri týždne členmi farmárskych rodín, zúčastňovali sa každodenných prác a farmári im počas voľných dní organizovali exkurzie. Študenti obchodnej akadémie vybavovali administratívnu agendu v nemeckých firmách na výrobu elektroniky a vo firme zaoberajúcej sa predajom pozemkov.
  
„Do projektu sme sa úspešne zapojili aj v tomto roku a opäť sme získali grant na výmennú stáž do Nemecka, Holandska a Poľska. Ďalších 12 žiakov bude hľadať inšpirácie v podnikaní za hranicami už v máji a júni 2011,“ hovorí riaditeľka školy Anna Škovierová.

„Na rozšírenie komunikačných schopností v cudzom jazyku organizujeme pre žiakov každý rok exkurziu do partnerskej školy v Nemecku v Gross Kreutzi. V tomto roku uplynie už neuveriteľných 42 rokov neustálej spolupráce, ktorú nenarušili žiadne spoločenské zmeny.“

Škola
má osem špecializovaných učební na vyučovanie všeobecno-vzdelávacích a odborných predmetov, všetky sú pripojené do siete a na internet. Učitelia môžu pripojenie využívať na svojich vyučovacích hodinách. Výhodou podľa riaditeľky je fakt, že nie sú viazaní len na učebne informatiky, ale pripojiť sa môžu prakticky kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

Učitelia školy sa neustále vzdelávajú a hľadajú nové formy a metódy vzdelávania. „Úspešne sme zapojili do projektu Premena tradičnej školy na modernú,“ ozrejmuje riaditeľka. So žiakmi sú učitelia v kontakte aj prostredníctvom internetového portálu Windows live.

„V škole venujeme pozornosť aj vzdelávaniu verejnosti v projekte o finančnej gramotnosti pod názvom Poznaj svoje peniaze. Absolventi týchto kurzov sa stali manažérmi svojich peňazí a naučili sa najmä to, ako odolať nevýhodným pôžičkám.“

Okrem školení organizovaných v škole si viacerí učitelia zvyšujú svoju kvalifikáciu vzdelávacími podujatiami. Napríklad vyučujúca nemeckého jazyka Zuzana Setteyová sa už druhýkrát zúčastnila dvojtýždňového študijného pobytu v Nemecku a priniesla si množstvo inšpirácií pre prácu s mládežou aj v našich podmienkach.

Zdroj: SITA (Zvolensko Podpolianske noviny)