Neštátne škôlky viac peňazí nedostanú

20.09.2011
Prevádzka školy

Aj my vychovávame deti tohto mesta. To bol jeden z transparentov, s ktorým prišli včera na rokovanie mestského parlamentu upozorniť na zlú finančnú situáciu prevádzkovatelia neštátnych materských škôl a rodičia. So žiadosťou o vyššiu dotáciu však neuspeli.

Najdiskutovanejším bodom včerajšieho zastupiteľstva bola prvá zmena mestského rozpočtu. Tá otvorila širokú diskusiu o rozdelení výdavkov na vzdelávanie. Poslanec Marek Kažimír navrhol, aby sa v rozpočte pridalo neštátnym zariadeniam 87–tisíc eur. Inak sa vraj niektoré budú musieť zatvoriť. Navrhol, aby sa táto suma krátila z prostriedkov na vzdelávanie v štátnych školách.

Kritická zima
Na rokovanie prišlo niekoľko desiatok rodičov a zástupcov niektorých neštátnych materských škôl, predovšetkým cirkevných. V rukách mali transparenty s heslami Prosíme, dofinancujte nás, Aj my vychovávame deti tohto mesta alebo Spravodlivé financovanie pre neštátne MŠ. „Chceme upozorniť, že v rozpočte sa zvyšujú financie pre materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a mestských častí, ale úplne sú vynechané neštátne školy. Financovanie je kritické už niekoľko rokov. Zrejme to budeme musieť riešiť pôžičkou alebo inak. November a december už budú kritické. Nechceme však zaťažovať rodičov, mnohé rodiny, ktoré dali deti do nášho zariadenia, sú mnohodetné,“ povedal Ondrej Kolárovský, farár a štatutár zriaďovateľa evanjelickej materskej škôlky. Zdôraznil, že cirkevné škôlky, na rozdiel od súkromných, nevyberajú školné.

Raši: Posledný klinec
Primátor Richard Raši uviedol, že zlá situácia je aj v mestských škôlkach a školách. „Majúopasky utiahnuté tak, že ledva dýchajú. Toto by bol posledný klinec do ich rakvy. Neviem si predstaviť, že by sme mali mestským školám zobrať vyše 80 000 eur.“  Emil Petrvalský si myslí, že chybu urobilo vedenie mesta. „Išli ste na to manažérsky a začína sa vám to teraz vypomsťovať. Základná chyba totiž bola, že sme v rozpočte poddimenzovali školstvo.“
Podľa Jána Deča majú neštátne subjekty zo zákona diskriminačný štart. Obce sú totiž povinné prispievať na ich prevádzku vo výške aspoň 88 percent z príspevku na obecné školy. „V tejto chvíli máme možnosť aspoň trochu narovnať túto diskrimináciu, ktorú síce nespôsobilo mesto, ale rozpočtom sme sa k tomu pridali.“

Kažimírov návrh neprešiel, väčšina poslancov sa totiž hlasovania zdržala. Rodičia i zriaďovatelia boli sklamaní. „Ten návrh, že by sme zobrali jedným deťom a dali druhým, nebol celkom šťastný, neviem sa s tým stotožniť. Školstvo v meste je všeobecne výrazne poddimenzované. Z mesta boli výhovorky na vládu, ale v iných mestách to vedia riešiť. Je pre mňa zarážajúce, že nebola ochota nájsť riešenie,“ reagoval Kolárovský. Najhorší scenár, ktorý počíta so zatvorením škôlky, nateraz odmieta. „Dávame nejakých 300 000 na futbal a nevieme nájsť pár desiatok tisíc eur na vzdelávanie, ako je to možné?“ pýtal sa poslanec Alfonz Halenár.

Zdroj: SITA (Korzár)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte