Prevádzka školy
Niektoré školy v regiónoch budú musieť zaniknúť
„Mnohé školy budú musieť byť v rámci regiónov zrušené. Čo sú to za školy, ktoré sú tam a nemajú žiakov, na čo tie školy máme,“ pýtal sa po rokovaní vlády Čaplovič. Príklady z praxe podľa neho hovoria za všetko. „Ak vieme napríklad v regióne Turiec, že nám končí 792 žiakov v základných školách a ponuka stredných škôl v tomto regióne je 1 420, tak sa pýtam – je to ekonomické, je to rentabilné, alebo treba robiť veľmi vážne kroky, aby bola sieť kvalitná a efektívna,“ poznamenal na tlačovej besede Čaplovič.
Spolieha sa na to, že poriadok nastolia samosprávy, ktoré budú môcť od januára 2013 rozhodovať o otvorení prváckych ročníkov vo všetkých školách, štátnych aj neštátnych. Rezort chce zriadiť rady pre vzdelávanie, v ktorých budú zastúpení predstavitelia verejných, súkromných aj cirkevných škôl. O osude škôl by mali na návrh rady pre vzdelávanie rozhodovať krajské samosprávne zastupiteľstvá. Keďže sú VÚC zriaďovateľmi štátnych škôl, kritici tvrdia, že im to umožní likvidovať konkurenčné súkromné a cirkevné školy. Minister im odkazuje, že sa neštátne školy obávajú zbytočne. „Nebudú sa obávať vtedy, keď budú podporovať kvalitu vzdelávania,“ poznamenal Čaplovič. Pripomenul, že osud školy nebude v rukách jedného úradníka, ale regionálneho parlamentu, v ktorom sedia občanmi volení zástupcovia. V prípade problémov sa budú môcť dotknuté strany stále odvolať na ministerstve školstva.
Čaplovič sa netají, že bude vo väčšej miere podporovať školy s odbormi technického a prírodovedného zamerania. „Slovensko ak teraz neurobí tieto zásadné opatrenia, ekonomicky nemôže prežiť,“ nazdáva sa Čaplovič. V súčasnosti však majú deviataci najmenší záujem práve o štúdium na stredných odborných školách. Menej žiakov znamená pre tieto školy aj menšiu dotáciu zo štátnej kasy. Čaplovič preto hovorí o zmene, normatív chce presunúť zo žiaka na triedu, respektíve školu. Riaditelia by tak mohli dostávať peniaze napríklad podľa úspešnosti ich absolventov na trhu práce. Zmeny vo financovaní by sa dotkli aj gymnázií. Rezort plánuje zvýhodniť tie, ktoré zriadia aspoň jednu triedu prírodovedného zamerania. „Tí, ktorí to zriadia, dostanú bonifikáciu, tí, ktorí to nezriadia, budú sa musieť rozlúčiť s bonifikáciou. Budú rôzne formy, ktoré budú hodnotiť tieto formy,“ avizuje Čaplovič.
Zdroj: SITA