Nové učebné osnovy matematiky sú úplne katastrofálne

07.12.2023
Prevádzka školy

Slovenskí žiaci pohoreli v medzinárodnom porovnaní, pričom minister Tomáš Drucker hovoril o národnej tragédii. Člen Správnej rady Slovenskej komory učiteľov Viktor Križo pre HN priblížil, kde sú najväčšie problémy nášho školstva.

Slovensko dosiahlo v štúdii PISA 2022 venovanej vedomostiam 15-ročných žiakov historicky najhoršie výsledky. Naši žiaci sa oproti poslednému testovaniu z roku 2018 prepadli vo všetkých troch oblastiach, teda v matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti. V rámci krajín OECD patríme pod priemer. Ako tieto výsledky hodnotíte?

Sme pod priemerom krajín OECD dlhodobo. Teraz sme však klesli ešte hlbšie pod priemer. Treba sa pozrieť na to, že došlo k celkovému prepadu, čo pravdepodobne poukazuje na pandémiu. Čiže všetky deti v testovaných krajinách poklesli. My sme ako komora dlhodobo upozorňovali, že to prinesie takéto následky. Smutné je, že to vidíme aj v duševnom zdraví. Sekery v chrbtoch, skákanie zo striech...

Nevidíme pritom, že by to súčasná alebo bývalá vláda považovali za vážne. To treba riešiť. Minister Tomáš Drucker to pekne povedal, že je to obraz školstva. Aj preto vyzval, aby sa politici prestali zaoberať hlúposťami a začali venovať pozornosť tomu dôležitému.

Pri testovaní detí nastal výrazný prepad našich žiakov hlavne v matematike. Tam sa počet rizikových žiakov zvýšil oproti poslednému testovaniu o 8,2 percentuálneho bodu, teda až na 33,3 percenta. Kde môže byť príčina?

Matematika je jedna z tých disciplín, ktorá vyžaduje maximálnu pozornosť a uvoľnenosť, aby bolo dieťa schopné logicky premýšľať. Ak sa dieťa nemá dobre a ani dostatočnú podporu v škole, tak sa jeho potenciál nerozvíja. Nie je to o tom, že by slovenské deti boli intelektom slabšie, ale ich potenciál nie je dostatočne podporený. Ak sa dieťa necíti dobre, tak mozog nevie podávať maximálny výkon.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte

delit trojciferným císlom je problém? preboha.