Prevádzka školy

Odborné vzdelávanie upadá, ministerstvo to chce zastaviť

Odborné vzdelávanie upadá, ministerstvo to chce zastaviť
Ministerstvo školstva chce zastaviť úpadok odborného vzdelávania na Slovensku. Významnejšie postavenie v tejto oblasti by mali získať samotní zamestnávatelia. Vyučovanie by sa tak malo priblížiť čo najbližšie k praxi. Podľa odborníkov by sa tým vyriešil súčasný problém, a to nedostatok odborníkov pre firmy a zároveň klesajúci záujem o stredné odborné školy.

Zákon do konca roka
  
Ako povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák, rezort momentálne pripravuje nový zákon o odbornom vzdelávaní. Ten by mal v oveľa väčšej miere spĺňať požiadavky podnikov a zamestnávateľov. „Tento zákon bude predložený na rokovanie vlády SR do 31. decembra 2014," uviedol Kaliňák. Firmy zámer rezortu školstva vítajú, nakoľko by sa tým mohol vyriešiť paradox súčasnosti na pracovnom trhu, kedy podnikom chýbajú technicky vyškolení špecialisti, a pritom zároveň neustále klesá záujem zo strany študentov o stredné odborné školy.
  
Priblížiť vzdelávanie praxi

Zamestnávatelia sa nechceli zatiaľ bližšie vyjadrovať k samotnému zákonu, nakoľko je ešte len v rozpracovanej podobe. Podľa nich však, aby nová legislatíva pomohla, bude sa musieť zlepšiť previazanosť školstva s hospodárskou sférou, vyučovanie bude musieť zohľadňovať najnovšie výrobné technológie a v neposlednom rade bude potrebné zvýšiť podiel praxe na vyučovaní a zmeniť normatívne financovanie, ktoré podporuje priemernosť. „Bolo by potrebné, aby legislatívne zmeny, ktoré sa pripravujú na pôde ministerstva, posilnili úlohu podnikov v odbornom vzdelávaní. V prvom rade tým, že im umožnia definovať vzdelávacie odbory, rozhodovať o počte učňovských miest, vyberať si žiakov a uzatvárať s nimi učebnú zmluvu. Ďalšou dôležitou zmenou by mal byť minimálne 70%-ný podiel praxe na vyučovaní a nezávislá kontrola kvality,“ priblížil Markus Halt zo Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.
  
Nemecký príklad
  
Podľa zamestnávateľov príklad by sme si mali zobrať z Nemecka, kde má duálne vzdelávanie dvoch silných partnerov. Podnik preberá praktickú časť vzdelávania. „Tu žiaci vykonávajú prax pod dohľadom školiteľov tri až štyri dni v týždni v oblasti, s ktorou sa neskôr stretnú v reálnom pracovnom živote,“ dodal Halt. Druhým partnerom je odborná škola, kde prebieha teoretické vyučovanie, ktorého obsah je prispôsobený požiadavkám praxe. Žiak dostáva od firmy mesačné štipendium, ktoré sa priebežne zvyšuje. Tým sa berie do úvahy skutočnosť, že mladý človek počas prípravy podáva stále vyšší produktívny výkon.

Zdroj: Aktuality.sk