Prevádzka školy

Online maturite hrozí fiasko. Do premiéry ostáva len týždeň

Online maturite hrozí fiasko. Do premiéry ostáva len týždeň
Mala to byť prevratná novinka, ktorá zásadne zmení maturity na stredných školách. Tak, aby sa na výsledky nečakalo dlhé týždne a ubudlo papierovanie. Avšak nad takzvanou online maturitou aj týždeň pred jej ostrým štartom visia otázniky.

Generálna skúška spred dvoch týždňov totiž podľa škôl nedopadla najšťastnejšie. Viacerí riaditelia sa sťažujú na problémy s celým systémom. Ministerstvo školstva preto narýchlo organizuje ešte jednu náhradnú skúšku ohlásenú na zajtra. Teda len týždeň pred riadnym termínom externých maturít, keď by sa mala novinka za 28 miliónov eur zaviesť prvý raz „naostro“. Či sa tak naozaj stane, štát vopred napriek niekoľkomesačnému plánovaniu povedať nevie. „Vyhodnocujeme riziká a urobíme všetko pre to, aby sa maturita online uskutočnila v plánovanom rozsahu,“ pripustila pre HN Martina Slušná, hovorkyňa rezortu školstva pre riadené organizácie.

Dodnes bez výsledkov S problémami pri testovaní online maturít zo slovenčiny a z matematiky sa na HN obrátili viaceré stredné školy. „Stále, teda ani po vyše týždni, nemáme výsledky. Už sa na ne pýtajú aj žiaci, no nepoznáme ich,“ povedal Ivan Kadlečík, zástupca riaditeľa Obchodnej akadémie v Prievidzi. Rovnaký problém s chýbajúcimi výsledkami potvrdila aj ďalšia škola z Banskobystrického kraja.

Vedenie Spojenej strednej školy v Novákoch hovorí, že výsledky síce už dostali, no novinka sa im aj tak nepozdáva. Deti totiž musia zapisovať svoje odpovede na otázky popri počítačovom dotazníku aj na papierový hárok, čo ich spomaľuje. „Pri matematike sa tiež sťažovali, že k možnostiam sa museli stále posúvať na obrazovke nižšie, čo pre ne bolo neprehľadné,“ opisuje skúsenosti zástupkyňa nováckej školy Mária Halačová. Odrazilo sa to aj na záujme študentov. Kým na generálnu skúšku sa prihlásilo 20 žiakov na slovenčinu a 12 na matematiku, „ostrú“ maturitu chce napokon online absolvovať len 10 slovenčinárov a žiadny matematikár. Štát o problémoch vraj vie Ministerstvo školstva tvrdí, že o problémoch vie. Pripisuje ich však hlavne neskúsenosti škôl s elektronickým testovaním či pochybeniam z ich strany. Viaceré z nich vraj odpovede neposlali vôbec alebo ich poslali v nesprávnej forme, preto na odpoveď čakajú dlhšie. Z tohto dôvodu chystá pre školy nový manuál, ako pri testovaní postupovať. Ďalší termín skúšky odôvodňuje vysokou chorobnosťou na školách počas prvej skúšky.

Väčšina z 300 škôl, ktoré zatiaľ projekt testovali, bola pritom v offline režime. To znamená, že žiaci síce testy vyplnili na počítači, no školy následne posielali súbory so zakódovanými odpoveďami v jednom balíčku na spracovanie Ústavu certifikovaných meraní.

Generálna skúška sa konala medzi 18. až 26. februárom náhradný termín bude 10. marca do projektu je zapojených 330 stredných škôl riadne externé maturity budú 17. až 20. marca 2015 projekt elektronického testovania zahŕňa aj Testovanie 9 na základných školách a stál asi 28 miliónov eur (hradený je z eurofondov)

Zdroj: Hospodárske noviny