Prevádzka školy

Osud pripomienok neštátnych škôl k dvom zákonom je otázny

Osud pripomienok neštátnych škôl k dvom zákonom je otázny
Napriek tomu, že dve školské novely smerujú na rokovanie vlády, stále visí otáznik nad zásadnými pripomienkami neštátnych škôl k ich navrhovanému zneniu.

Ministerstvo v rozporovom konaní k zákonom o odbornom vzdelávaní a o financovaní škôl nezaujalo stanovisko k najviac kritizovaným bodom. "V tejto chvíli nevieme, čo je tam zapracované. K návrhom je toľko zmien a pripomienok, že by mali ísť ešte raz do pripomienkového konania," povedala agentúre SITA prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR (ASŠŠZ) Saskia Repčíková. Ako dodala, na žiadosti predkladateľov pripomienok o riešenie pretrvávajúcich rozporov ministerstvo školstva ako predkladateľ zákona zatiaľ nereagovalo. "Vyhodnotenie pripomienkového konania k obom zákonom bude zverejnené na Portáli právnych predpisov. Zmeny vykonané v oboch návrhoch zákona nie sú v takom rozsahu a nepriniesli také zásadné zmeny vo filozofii zákona, aby ministerstvo muselo návrhy zákonov opätovne predložiť do pripomienkového konania," povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Okrem ASŠŠZ pripomienkovali Legislatíva aj rodičia z Iniciatívy za dobré školy, zástupcovia cirkevných škôl, stavovská organizácia centier voľného času, ale aj zástupcovia veľkých zamestnávateľov, niektoré ministerstvá či poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Väčšina pripomienok smerovala ku kompetencii, ktorú by mali od januára 2013 dostať vyššie územné celky. Rezort školstva navrhuje, aby VÚC rozhodovali o otvorení prvých ročníkov vo všetkých stredných školách. Keďže sú samé zriaďovateľmi štátnych škôl, kritici tvrdia, že návrh umožní VÚC likvidovať súkromné a cirkevné školy. Ministerstvo zdravotníctva dokonca označilo zmenu za protiústavnú. Viacero subjektov v pripomienkovom konaní upozorňuje aj na neexistujúcu prognózu vývoja pracovného trhu, od ktorej sa má odvíjať stanovovanie počtu prvých ročníkov v stredných školách už od roku 2013.

Kontroverzné sú i ustanovenia o financovaní CVČ. Navrhované zmeny by dali obciam a VÚC právo nekontrolovateľne narábať s výnosom dane určeným na mimoškolské záujmové vzdelávanie. Po novom by totiž obec mohla rozhodnúť, koľko z dotácie na dieťa presunie centru voľného času či škole, ktorá ponúka krúžky, a akú čiastku si ponechá pre vlastné potreby. Dotácie by zároveň nedostávali obce, v ktorých krúžky ponúkajú, ale obce, kde majú školáci trvalý pobyt. Rodičom sa nepáči ani ustanovenie novely, ktoré by umožnilo hlavnému školskému inšpektorovi podávať návrh na vyradenie školy a školského zariadenia zo siete škôl a školských zariadení bez ohľadu na to, či zistil závažné nedostatky vo výchovno-vzdelávacom procese.

Zdroj: SITA