Prevádzka školy

Osud umeleckej školy v Kremnici je nejasný

Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici chce prevádzkovať súkromný investor zo Švédska.Ojej budúcnosti rozhodnú župní poslanci.

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja budú zrejme už budúci pondelok rozhodovať o tom, či kremnická Škola úžitkového výtvarníctva zostane v zriaďovateľskej pôsobnosti župy alebo prejde do rúk súkromníka. Potvrdil to hovorca župy Peter Hajnala.
  
„Možný presun pod súkromného zriaďovateľa zo Švédska má byť jedným z bodov programu najbližšieho zasadnutia zastupiteľstva 28. februára. Záujemca by mal priamo na rokovaní prezentovať svoje zámery,“ povedal Hajnala. Podrobnosti projektu konkretizovať nevedel.

Málo študentov aj peňazí Škola už dlhšie bojuje s problémami. „Najzávažnejší je klesajúci počet žiakov, s čím súvisí aj menší prísun peňazí na fungovanie. S týmto bojuje väčšina škôl na Slovensku, je to spôsobené demografickým vývojom, ale aj horšou dostupnosťou spojov a strachom rodičov umiestňovať deti na internát,“ tvrdí riaditeľ školy Peter Durbák.

Pred piatimi rokmi pritom mala škola okolo 200 žiakov, dnes je to len 127. K súčasnému nepriaznivému stavu podľa neho prispieva aj veľké množstvo umelecky zameraných škôl. „Na Slovensku je viac ako sedemdesiat takýchto škôl. Naše odbory, ktoré sú orientované na remeslo, vždy navštevovali študenti zo širšieho okruhu, teraz však majú bližšie iné školy. Problémom je aj rušenie spojov, kým do väčších miest sa študenti dostanú ľahko aj z menších dedín, v prípade Kremnice je to komplikovanejšie,“ spomenul len niektoré z dôvodov ťažkostí.

Prijímačkový kolotoč sa už začal Budúcnosť školy vidí riaditeľ v spojení tradičných remeselných odborov s novými technológiami. „Čo, samozrejme, závisí od toho, či budú na rozvoj peniaze.“

O záujme zahraničného investora Durbák vie, jeho presné plány však zatiaľ nepozná. Škola úžitkového výtvarníctva v Kremnici funguje od roku 1966. V týchto dňoch začínajú prichádzať žiadosti o prijatie na štúdium. Proces pokračuje rovnako ako po minulé roky.

V ponuke je odbor výtvarné spracovanie kovov a drahých kameňov, ktorý zahŕňa kováčstvo a zámočníctvo, zlatníctvo a strieborníctvo, plošné a plastické rytie kovov a umelecké odlievanie kovov, ďalšími možnosťami štúdia sú tvarovanie priemyselných výrobkov, štukatérstvo a tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov.

Zdroj: SITA (Žiarske ECHO)