Otvorený list na podporu školských knižníc podpísalo vyše 1 200 ľudí

28.02.2017
Prevádzka školy

Vyše 1 200 ľudí podpísalo otvorený list na podporu školských knižníc, ktorý adresujú ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi a štátnemu tajomníkovi ministerstva školstva Petrovi Krajňákovi. Iniciatíva Za školské knižnice tvrdí, že školské knižnice zanikajú a mnohé z existujúcich sú nefunkčné. 

Agentúru SITA o tom informoval Tibor Hujdič z iniciatívy. Otvorený list zároveň zverejnili na portáli www.changenet.sk.

Autori otvoreného listu tvrdia, že v roku 2011 malo školskú knižnicu 58 percent škôl. O štyri roky neskôr však už iba 49 percent škôl. Iniciatíva upozorňuje, že v čase zlej situácie v oblasti čitateľskej gramotnosti slovenských žiakov je stav školských knižníc na Slovensku neadekvátny dobe a potrebám učiteľov a žiakov. Otvoreným listom vyzývajú ministerstvo školstva k záchrane a zveľadeniu školských knižníc.

Riaditeľka Základnej školy na Pribinovej ulici v Novákoch Anna Chlupíková tvrdí, že zánik školských knižníc sa nepodarí zastaviť bez riešenia ich financovania. "Rozumiem tomu, že školskí knihovníci nechcú pokračovať vo vedení knižnice. Ak 44 percent školských knižníc nekúpi za rok ani jednu knihu, ani jeden časopis a 82 percent školských knihovníkov za svoju prácu nedostane ani jedno euro, je logické, že to knihovníci-dobrovoľníci po pár rokoch upadania knižnice vzdajú," uvádza Chlupíková, ktorá je jednou z iniciátorov otvoreného listu.

Hujdič vidí problém aj v tom, že školské knižnice nie sú ničím špecifické. "Väčšina školských knižníc je iba nevydarenou kópiou detských oddelení verejných knižníc. Snažia sa získať príťažlivé knihy na relaxačné čítanie žiakov na doma. Základné poslanie modernej školskej knižnice je však iné," tvrdí Hujdič s tým, že moderná školská knižnica by sa v prvom rade mala zameriavať svojím fondom na vyučovanie a štúdium žiakov a učiteľov a nie na oddychové domáce čítanie. Brzdou v modernizácii školských knižníc je podľa neho aj systém vzdelávania knihovníkov. Iniciatíva pritom upozorňuje, že 97 percent školských knihovníkov nemá knihovnícke vzdelanie.

Iniciatíva žiada, aby v prvom štvrťroku tohto roka ministerstvo školstva ustanovilo pracovnú skupinu, ktorá sformuluje realistickú víziu školských knižníc a návrh stratégie rozvoja siete školských knižníc. Signatári tiež žiadajú vyriešenie financovania školských knižníc či vyriešenie postavenia školského knihovníka v kariérnom systéme pedagogických pracovníkov. Chcú tiež, aby sa budovanie a rozvoj školských knižníc stali súčasťou Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania.

Otvorený list svojím podpisom podporili okrem učiteľov a školských knihovníkov, napríklad aj spisovatelia Daniel Pastirčák, Michal Hvorecký, Daniel Hevier či moderátor a literárny publicista Dado Nagy.

Zdroj: Spravodajstvo SITA

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte