Pedagogická rada v materskej škole

08.03.2011
Prevádzka školy

Kvalitné odborné pedagogické riadenie môžeme očakávať
len v materskej škole, v ktorej sa na riadení podieľa aj
pedagogická rada.

Tá je v súlade s § 6 ods. 1 Legislatíva Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení Legislatíva Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 308/2009 Z. z. (ďalej len „vyhláška o materskej škole“) poradným orgánom riaditeľky materskej školy.

Do času, kým nebola schválená vyhláška o materskej škole, sa na odbornom pedagogickom riadení materskej školy významne podieľala pedagogická porada, a to aj napriek tomu, že v žiadnom právnom predpise nebola explicitne ustanovená ako poradný orgán riaditeľky materskej školy.

K zmene postavenia a významu pedagogickej rady prišlo až od 1. septembra 2008, teda od nadobudnutia účinnosti Legislatíva o materskej škole.

Posilnenie postavenia pedagogickej rady možno ilustrovať na tom, že:
• riaditeľka materskej školy je v súlade s § 7 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) povinná s pedagogickou radou prerokovať školský vzdelávací program,
• riaditeľka materskej školy je v súlade s § 3 ods. 2 Legislatíva o materskej škole povinná s pedagogickou radou prerokovať ostatné podmienky prijímania detí do materskej školy,
• riaditeľka materskej školy je v súlade s § 153 ods. 1 školského zákona povinná s pedagogickou radou prerokovať školský poriadok.

Pedagogická rada je kolektívny orgán (pretože jej členmi sú všetci pedagogickí zamestnanci materskej školy). Každý individuálny člen pedagogickej rady je osobne zodpovedný za kvalitu zasadnutí a výstupov zo zasadnutí pedagogickej rady.

Obsahom zasadnutí pedagogických rád je riešenie aktuálnych odborných otázok súvisiacich s výchovou a vzdelávaním.

Vybrané z publikácie Materská škola a jej riadenie.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte