Prevádzka školy

Po zrušených maturitách hrozí, že zrušia aj školu

Do školy prišla na kontrolu školská inšpekcia. Tá na základe výsledkov podala ministerstvu návrh na vyradenie školy. Študenti nevedia, čo s nimi bude.

V strednej odbornej škole si maturity chcelo urobiť 158 študentov, ktorí študovali v špeciálnom type štúdia, pri ktorom nemuseli chodiť pravidelne do školy, z predpísaných predmetov absolvovali len komisionálne skúšky. Takto študovali najmä pracovne vyťažení študenti. Maturity v škole zastavila predsedníčka maturitnej komisie hneď v prvý deň konania 30. mája. Pri kontrole dokladov, ktoré jej škola predložila, našla viaceré nedostatky.

Na tie však školu upozorňovala Krajská školská inšpekcia po kontrole už začiatkom roka. Ako povedala jej riaditeľka Anna Pechová, komplexná inšpekcia prebehla v januári a škola dostala odporúčania a opatrenia týkajúce sa štúdia jednotlivých predmetov. „Na ďalšej kontrole v marci sme zistili, že záväzné pokyny škola neplní. Na ústnu maturitu boli pripustení študenti, ktorí nesplnili kritéria. Bolo ich 158,“ uviedla.

Na kontrolu prišli hneď po zrušení maturít
Študenti v tejto forme štúdia môžu maturovať až vtedy, keď majú skúšky zo všetkých predmetov a budú v poslednom ročníku štúdia. „Pokiaľ tieto zákonom stanovené podmienky nesplnia, nemôžu byť pripustení k maturite,“ upozornila aj hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková. Inšpektori prišli na kontrolu do školy hneď po oznámení o zrušení maturít. Ako doplnila Pechová, kontrola odhalila, že uchádzači štúdia jednotlivých predmetov sa prihlásili na maturity ešte skôr, ako mali všetky skúšky z daných predmetov študijného odboru.

Krajská školská inšpekcia tak na základe výsledkov kontroly podala ministerstvu návrh na vyradenie školy zo siete. „Ministerstvu školstva v stredu 20. júla doručili dokumentáciu s návrhom na vyradenie. Máme šesťdesiatdňovú lehotu na rozhodnutie a potom má škola ešte právo do pätnástich dní podať rozklad. Do konečného rozhodnutia by malo uplynúť teoreticky 75 dní, ale veríme, že rozhodneme čím skôr, aby škola, rodičia i študenti vedeli, na čom sú,“ skonštatovala Žiaková.

Problémy zasiahnu najmä denných študentov
Tých mala škola v minulom školskom roku cez 140. Tí dostali nedávno list zo školy. Ako povedala budúca tretiačka Patrícia (17), škola ich v ňom ubezpečuje, že sa všetko rieši a vyrieši a že školský rok začína 5. septembra. Takto s nimi hovorili aj na konci roku pedagógovia i vedenie. „Hovorili nám, že všetko nie je pravda a že celú záležitosť už škola rieši s právnikom. Ak ju zrušia, nebude to pre nás dobrá správa, lebo by som musela ísť hľadať novú školu,“ povedala. Napriek tvrdeniam školy nie je v súčasnosti jasné, či tu v septembri začnú školský rok. Ak by však aj začal, po rozhodnutí o vyradení zo siete škôl by škola musela svoju činnosť ukončiť aj v priebehu školského roka. Čo bude so žiakmi, vysvetľuje Žiaková: „Štandardný postup je taký, že krajský školský úrad spoločne so školou musia denným študentom ponúknuť pokračovanie a ukončenie štúdia v zhodných odboroch v najbližšom okolí.“ Ako doplnila, na Slovensku od roku 1999 do 2010 boli takto vyradené štyri súkromné školy. V kraji ide o prvý prípad.

Záujemcovia o maturity z radov externých študentov si však musia poradiť sami. Maturitu si zatiaľ nemôžu urobiť inde, lebo nesplnili podmienky na to, aby boli pripustení k maturite. Mnohým to ohrozuje pracovné miesta, iní mali zaplatené prijímačky na vysoké školy, ktoré už nemohli absolvovať. Ako hovorí jedna z nematurujúcich maturantiek Trenčianka Ľubica (37), vôbec nevedia, ako majú postupovať ďalej. „Poslala som listy na 25 inštitúcií, odpísali len dve, nikto nevie povedať, čo s nami bude. Stavajú sa k nám, akoby sme boli lajdáci, ktorí si chceli len zaplatiť maturitu, ale to nie je pravda.“

Náhradu škody zatiaľ nežiadajú
Zatiaľ čakajú, pretože od školy dostávajú ubezpečenia, že sa všetko vyrieši. Preto sa ešte nezaoberali tým, či budú žiadať od školy náhradu škody a nákladov spojených so štúdiom. „Za štúdium sme zaplatili poplatok 830 eur, na skúšky sme si museli brať dovolenky alebo nadpracovať, tí, ktorí dochádzali, mali vyššie náklady, mali sme už veľa výdavkov so štúdiom, neviem, ako sa postavíme k tomu. Všetkým nám v prvom rade ide o maturitu,“ zakončila Ľubica.

Súkromná stredná odborná škola pôsobí v Trenčíne od roku 2007 a jej zriaďovateľom je občianske združenie AMOS. Jeho predsedníčka Viera Chochlíková sa k celej záležitosti nechce vyjadrovať. Ako povedala, od ministerstva zatiaľ nedostali žiadne stanovisko.

Zdroj: SITA (Trenčianske noviny)