Pokusy o riešenie nedostatku miest v MŠ sa skončili fiaskom

20.12.2016
Prevádzka školy

Najnovšia štatistická ročenka materských škôl za školský rok 2016/2017 je dôkazom toho, že vládne pokusy o riešenie nedostatku miest v škôlkach sa skončili fiaskom. Myslí si to nezaradená poslankyňa Simona Petrík, ktorá poskytla svoje stanovisko agentúre SITA.

Najdôležitejším číslom pre rodičov a verejnosť je podľa nej počet nevybavených žiadostí o prijatie do materskej školy, pričom tento rok je ich 11 631. Petrík pritom upozorňuje, že v Trnavskom, Košickom a Žilinskom kraji je situácia horšia ako pred rokom.

"Minulý školský rok vo verejných materských školách odmietli 12 607 žiadostí a predminulý 10 261. Premiér Robert Fico pred voľbami oznámil vládny balíček, ktorý mal ambíciu vytvoriť 5 200 miest pre deti a 500 miest pre pedagógov. Vláda na riešenie situácie vyčlenila cez dva granty ministerstva školstva spolu 14,5 milióna eur, v januári vyhlásili grant cez ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré môže prerozdeliť 79 miliónov eur cez eurofondy," upozorňuje Petrík, podľa ktorej sa však časť peňazí štátu z prvých dvoch dotácií vráti, lebo obce ich nedokážu včas využiť. Nezávislá poslankyňa predpovedala nefunkčnosť vládnych opatrení už dávnejšie. "Za zlyhaním vlády Roberta Fica pri riešení dlhodobého nedostatku miest v škôlkach vidím štyri dôvody – neskorú reakciu na predvídateľný problém podľa demografie, nízku sumu dotácie, neschopnosť vlády motivovať samosprávy k uchádzaniu sa o dotáciu, a nakoniec tiež problémy pri komplikovanom verejnom obstarávaní," dodala Petrík.

Nezaradená poslankyňa tiež upozorňuje, že minister školstva Peter Plavčan v septembrovej odpovedi na interpeláciu napísal, že namiesto sľúbených 5 200 nových miest pre deti, na začiatku septembra otvorili len 18 tried. "To sa mi zdá byť po dvoch rokoch vládnych tlačoviek žalostne málo. Aj tie obce, ktoré dotáciu využili, nedokážu škôlky otvoriť, hovorí Petrík s tým, že čoskoro sa skončí lehota na použitie peňazí a obce ich budú musieť vrátiť. Minulá a súčasná vláda podľa nej preukázali neschopnosť napĺňania vlastných cieľov a nedokážu zabezpečiť ani len niekoľko tisíc miest pre deti.

Simona Petrík si myslí, že poslanci v parlamente by mali prijať návrh na garanciu miesta v škôlke. "Obce to zvládnu, ak na nich vláda na jednej strane zatlačí hrozbou vyplácania sumy vo výške rodičovského príspevku a na druhej im dá dostatok prostriedkov na urýchlené rozšírenie či dobudovanie tried,“ tvrdí Petrík a dodáva, že pritom treba riešiť aj platy pedagógov a personálu v materských školách, keďže v mestách s vyššími životnými nákladmi je už teraz problém niekoho na túto prácu nájsť.

Nedostatok miest v škôlkach je podľa Petrík tvrdou ranou pre financie mladých rodín, a tiež pre budúcnosť Slovenska. "Rodičia, ktorí sú nútení dať svoje dieťa do súkromnej škôlky, zaplatia za túto službu ročne viac ako 4 800 eur. Ak sa rozhodne jeden z nich zostať doma, utrpí tým jeho budúca kariéra aj výška dôchodku. Vo výsledku vidíme nízku zamestnanosť žien a chudobu, ktorú vo zvýšenej miere pocítia dôchodkyne. Najhoršie však dopadnú samotné deti, a to hlavne tie v chudobnom a menej podnetnom prostredí, čo nám nedávno ukázali výsledky testovania PISA," hovorí Petrík, podľa ktorej absencia predškolskej prípravy znamená, že deti, ktoré prídu do prvej triedy a nevedia farby ani napočítať do päť, ani rozprávať, už nikdy nedobehnú rovesníkov, ktorí chodili do škôlky. Nezávislí poslanci združení v iniciatíve "V mojom mene" plánujú podávať návrh zákona o škôlkarskej garancii opakovane a zvažujú podanie návrhu zákona, ktorý by zaviedol zakladanie detských skupín pre deti od troch do šesť rokov.

Štatistickú ročenku materských škôl za rok 2016/2017 zverejnilo 16. decembra Centrum vedecko-technických informácií SR.

Zdroj:Spravodajstvo SITA

 

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte