Prevádzka školy

Poslanci zisťovali, či sa dá odhaliť diskriminácia pri výbere učiteľa

Zistiť, či dnešný systém umožňuje odhaliť diskrimináciu pri výbere pedagógov do zamestnania, pokiaľ nadobudli takýto pocit, a tiež, či existujú nástroje, pomocou ktorých sa môžu domáhať spravodlivosti, bolo cieľom prieskumu poslancov Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Bibiány Obrimčákovej (Smer-SD) a Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS).

V rámci prieskumu navštívili tri základné školy v Banskobystrickom kraji - v Revúcej, Lubeníku, a Sirku, ich zriaďovateľov, a tiež Krajský školský úrad v Banskej Bystrici. Poslancov na prieskum inšpiroval prípad jednej rómskej učiteľky.
      
Ako pre TASR povedal Beblavý, finálne závery sa zatiaľ urobiť nedajú, keďže v stredu (29.9.) navštívia v Bratislave ešte ministerstvo školstva a národné stredisko pre ľudské práva. Už dnes je však zrejmé, že súčasný systém má diery v tom, že aj keď dôjde k diskriminácii, je veľmi ťažké ju preukázať. "Keďže riaditelia majú tak veľkú voľnosť v rozhodovaní o tom, koho vyberajú do zamestnania, je prakticky nemožné preukázať, že niekoho diskriminovali, pokiaľ to otvorene nepovedia," poznamenal. "Informovanosť o tom, že sú voľné miesta - ten proces výberu nie je takmer nijako zaregulovaný." Beblavý však dodal, že svoje výhody to má vo flexibilite.
      
Podľa jeho slov by sa možno v tomto prípade mohla zaviesť povinnosť zverejňovať ponuky či povinnosť nejaký čas evidovať žiadosti a na ich základe konať.

Zdroj: TASR