Právnikov je veľa, učiteľov málo

18.05.2012
Prevádzka školy

O spoplatnené externé štúdium majú študenti čoraz menší záujem, školy ho už utlmujú.

Na vysoké školy sa hlásia až tri štvrtiny stredoškolákov. Prihlášky si podávajú aj takí, ktorých vedomosti a pripravenosť na vysokoškolské štúdium nezodpovedá požiadavkám škôl. Ani tohtoročný záujem stredoškolákov o miestenku na vysokých školách neprinesie zásadný obrat v ich myslení. Najviac prihlášok tradične smeruje na právo, ekonómiu, farmáciu, manažment, na psychológiu, politológiu či marketingovú komunikáciu a masmediálne štúdiá.

Čo hovoria testy
Gabriela Lubelcová, prodekanka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, upozorňuje na signály všeobecne klesajúcej úrovne pripravenosti stredoškolských študentov na vysokoškolské štúdium. Ukazujú to u nich výsledky testu všeobecných študijných predpokladov, ktorý začali využívať pri prijímačkách. Test vyberie najlepších s verbálnymi, analytickými a logickými schopnosťami. Na denné štúdium na Prešovskej univerzite sa prihlásilo 6075 uchádzačov, prijať budú môcť ani nie tretinu z nich.

Niekde pretlak, inde voľno
Prorektor Milan Portík povedal, že najväčší záujem je o psychológiu, na jedno miesto sa hlási desať záujemcov. Pretlak bude aj na tlmočníctve a prekladateľstve pri anglickom jazyku, fyzioterapii, dentálnej hygiene či manažmente. Poklesol záujem o spoplatnené externé štúdium, čo prorektor vysvetľuje chudobou v kraji. Technická univerzita v Košiciach eviduje zatiaľ 4100 prihlášok, štyri fakulty prijímajú až do konca mája. Prorektor Pavel Raschman povedal, že by radi na bakalárske štúdium prijali okolo šesťtisíc študentov, podľa ich skúseností sa potom do prvých ročníkov zapíše okolo 3800 z nich. „Paradoxom je, že kým zamestnávatelia pýtajú najviac absolventov z technických a technologických programov, študenti majú o ne oveľa menší záujem,“ konštatuje prorektor. Naďalej klesá záujem o učiteľstvo. Školám bude chýbať čoraz viac matematikárov i fyzikárov, učiteľov ekológie aj technickej výchovy.

Zdroj: SITA (Sme)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte